Od vesmíru až po buňky – svět do nejmenších detailů

1500krát jasnější než Měsíc v úplňku byl bolid Břeclav, který na začátku února vyburcoval pozornost nejen astronomů. Explodoval už v atmosféře, a tak na zem dopadly možná jen milimetrové částečky. Další velký úspěch české astronomie v podobě nálezu vesmírného kamenu se tedy nekonal, mohl být přitom už třetí v pořadí.

Češi jsou v hledání spadlých hvězd doslova přeborníky. Takzvanou českou bolidovou síť tvoří 10 automatických kamer, které střeží oblohu každou jasnou noc. Na hvězdárně v Ondřejově se dokonce sbíhají data z takových přístrojů z celé střední Evropy. Nalézt jakýkoliv meteorit zas tak těžké není, ve sbírkách muzeí na celém světě jsou jich desítky tisíc. Nesmírně vzácný je ale bolid s rodokmenem – tedy takový, jehož dráha a původ jsou zaznamenány a zmapovány.
Dosud se jich na celém světě podařilo dopátrat pouze devět. Z České republiky pochází dokonce už ten úplně první, meteorit Příbram prolétl 7. dubna roku 1959 doslova nad hlavou českého astronoma a průkopníka pozorování bolidů Zdeňka Ceplechy. V tehdejším astronomickém světě vyvolal doslova pozdvižení. Bylo to vůbec poprvé, kdy lidé drželi v ruce mimozemský materiál a věděli, odkud přiletěl.
Dalším českým úspěchem byl o víc než 40 let později meteorit Morávka, který dopadl v Beskydech v roce 2000. Kromě toho se Češi významně podíleli i na nálezu německého meteoritu Neuschwanstein v roce 2002. Spolu s Vladimírem Kořenem provedou dalším dílem pořadu Planeta věda osoby nejpovolanější: astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3