Český ráj, Kokořínsko nebo Adršpašské skály patří k ojedinělým geologickým lokalitám. A to nejen u nás, ale i ve světě. České pískovce jsou totiž jedinečným důkazem zásadních klimatických změn, které vedly k zatopení centra Evropy. Mořská hladina, která v průběhu pouhých patnácti milionů let kolísala, se „navždy“ podepsala na reliéfu krajiny. Jednou pláže, pak zas hloubka dvacet, třicet metrů. A dnešní skály jsou jako kniha – obsahují celou tuto historii. Geologové v ní pak dokážou snadno číst. Stejně tomu bude i v nedělní Planetě Věda – průvodcem pohnutou historií střední Evropy bude Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3