Je květen – lásky čas. Rostliny v paprscích jara rozkvetají a příroda se po dlouhé zimě dokonale probudila. Jak ale rostliny poznají, že mají kvést? Co způsobuje, že rostou? O zamilovaném člověku se říká, že s ním lomcují hormony – co ale lomcuje třešní? Tedy kromě větru a děcek, co sbírají sladké plody.. Jsou to také hormony!

V nepatrném množství proudí rostlinami látky, které řídí jejich růst. Několik molekul způsobí, že květina začne kvést. Chemie rostlin je velice jemná a fascinující. Když ji lidé poznají, přinese jim to užitek. Rostlinnými hormony by se mohly zvýšit výnosy zemědělců, můžou také léčit nemoci. Čeští vědci objevili jeden takový hormon v topolech a dali mu jméno topolin. Po chemických úpravách tohoto hormonu získali dvě látky – olomoucin a roskovitin. Roskovitin se teď testuje jako velice nadějné léčivo na některé typy rakoviny. Testy už probíhají klinicky tzn. na lidech. Ve Velké Británii, ve Francii a v Německu jsou dokonce ve druhé fázi klinických zkoušek.

Pojďte se podívat do rozkvetlého světa rostlinnýh hormonů! Čeští vědci jsou v tomto oboru vynikající podobně jako naši hokejisté. Víc v pořadu Planeta Věda v neděli na ČT24 v 18:05 a ve čtvrtek na ČT2 v 18:25. Náměty, podněty a připomínky zasílejte na planetaveda@ceskatelevize.cz

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3