Blíží se další úplné zatmění Slunce – 29. března proběhne v těsném sousedství Evropy. Do Turecka se chystají statisíce amatérských astronomů z celého kontinentu. Pokud chcete jedinečný úkaz vidět, máte dvě možnosti. Buď se vypravit do úzkého „pásu totality“, nebo se dívat na televizi.

Letenky do Turecka jsou už prý vyprodané, na českém území bude zatmění jen částečné. Zbývá tedy televize – doporučujeme pořad Planeta Věda. Uvidíte, čím je zatmění pro vědce zajímavé. Zveřejníme unikátní fotografie profesora Miloslava Druckmüllera z brněnského VUT, naši grafici navíc vytvořili trojrozměrný model průběhu zatmění přímo pro virtuální studio. Dozvíte se, jak vznikají sluneční protuberance. S ředitelem Astronomického ústavu AV ČR Petrem Heinzelem se budeme bavit také o nevysvětleném tajemství sluneční koróny. Její hmota je o milion stupňů teplejší než povrch samotného Slunce a fyzikové zatím netuší proč.

Více informací o zatmění i dalších astronomických zajímavostech se dozvíte na stránkách www.astro.cz a www.asu.cas.cz

Fascinující přírodní úkaz na obrazovkách programu ČT 24 v neděli 26. března v 18:05 v pořadu Planeta Věda. Dívat se můžete i na internetu na stránkách pořadu Planeta Věda. Rádi odpovíme i na Vaše podněty a náměty: planetaveda@ceskatelevize.cz nebo vladimir.koren@ceskatelevize.cz

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3