Patřili do české přírody miliony let. Pak přišel člověk a jsou téměř pryč. Po českých lesích jich pobíhají poslední desítky kusů. Řeč je o velkých šelmách. Tři čtyři medvědi, deset vlků, stovka rysů. Všech je dohromady tolik jako obyvatel jediného menšího paneláku.

Jde z nich strach, v drtivé většině případů ale člověku neublíží. Lidí se bojí. Daleko větší nebezpečí představují špatně vychovaní psi. V ekosystému přitom velké šelmy chybí. Mají vliv na zdraví populace srnčí zvěře, brání šíření nemocí, odstraňují z lesů mršiny.
Jejich nepřítelem je ale člověk. Možná jste také při sledování přírodopisných seriálů neměli rádi bezohledné pytláky, kteří v Africe zabíjejí krásnou divokou zvěř. Pytláci jsou ale i v Česku a potajmu zabíjejí vedle nás.
Proč bychom měli velké šelmy chránit? Jaká je jejich role v české přírodě? Odpovědi uvidíte v pořadu Planeta Věda na programu ČT24 v neděli v 18:05.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3