Japonské včely se nezaleknou ani daleko většího nepřítele. Vyvinuly si totiž smrtící bojovou taktiku? vrhnou se na něj a prostě ho uvaří a udusí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Švýcarsko: vesmírná popelnice
Vesmírem putují bez cíle odpadky. Předmětů s poloměrem víc než 10 centimetrů může být asi 16 tisíc. Menších kusů jsou odhadem už stovky milionů. Situace začíná být neúnosná. Plán, jak odpad likvidovat, mají švýcarští vědci. Chystají prototyp vesmírné popelnice.

USA: projekční dómy
Sotva se v našich kinech zabydlela technologie 3D, už jí vyrostl nový vyzyvatel. Nejde o to, jak co nejvěrněji promítnout film na plátno, tady totiž žádné není. Děj se odehrává všude kolem vás. Jde o speciální projekční dómy, které mají uchvátit hlavně hráče her a milovníky domácích kin.

Japonsko: bojová taktika včel
Pilný jako včela, říkáme. Pokud bychom se ale zaměřili na ty japonské, dalo by se říct i smrtící jako včela. Vyvinuly si totiž dokonalou bojovou taktiku, se kterou přemůžou i daleko většího nepřítele. Prostě ho uvaří a udusí. Dokážou to díky, u jiných druhů včel nevídané, mozkové aktivitě.

krátce:
Firma Boston Dynamics financovaná americkou armádou představila dalšího robota. Jmenuje se příznačně Písečná blecha. Díky pístu poháněnému oxidem uhličtým dokáže z místa vyskočit 9 metrů vysoko. A na jedno nabití to zvládne 25krát. Vojáci budou blechu využívat jako lehkého průzkumného robota, který zvládá obtížný terén a vysílá video v reálném čase.

Kombinaci auta a vírníku představila nizozemská společnost. PAL-V na zemi splňuje evropské dopravní předpisy a zvládne jet i 170 kilometrů v hodině. Po rozbalení vrtulí uletí až 500 kilometrů. Výrobce doufá, že zaujme soukromníky i armádu. První stroj bude podle plánů ke koupi v roce 2014 v přepočtu za 5 a půl milionu korun.

Náchylnost k posttraumatické stresové poruše může být ovlivněná geneticky. Tvrdí to studie vědců z Kalifornské univerzity. Zkoumali DNA lidí, kteří přežili ničivé zemětřesení v Arménii v roce 1988. Zjistili, že syndrom se rozvine pravděpodobněji u těch, kteří mají dva geny potlačující tvorbu serotoninu. Pokud výsledky potvrdí i další studie, budou vědci umět předpovědět, komu posttraumatický stres hrozí.

USA: hydrogel opraví srdce
Špatný životní styl a genetické předpoklady mají vliv na srdeční chorobu, na kterou ročně umírají statisíce lidí ? infarkt. Pokud se krevní proud při oslabení srdeční činnosti do 2 hodin neobnoví, postižená část zůstane už nevratně poškozená. Vědci z Kalifornie ale přišli na způsob, jak tyto rány bez operace zacelit.

Indonésie: rabování vraků
Je to největší pohřebiště lodí na světě. Moře kolem členitých indonéských ostrovů skrývá nejednu historickou cennost. Hádky právníků o to, kdo má na jeho poklady nárok, neberou konce. Nahrávají tak místním zlodějům, kteří ukořistěné cennosti prodávají překupníkům za velké peníze.

VB: výstava mozku
Jak vypadá část mozku geniálního fyzika Alberta Einsteina? Nebo jaké nástroje používali za doby bronzové ke snížení nitrolebečního tlaku? Londýnská výstava nabízí naši souhrnnou znalost o jednom z nejdůležitějších orgánů, který máme.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST