Jak může počítačová hra, projev Winstona Churchilla nebo čtyřicet let stará detektivka pomáhat v boji proti demenci? Dívejte se a uvidíte v novém díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Rusko ? Málo čeho si vážíme tolik, jako starých knih a dokumentů. Jsou svědky dávno zašlých časů. Vědci z Národního centra pro konzervaci dokumentů v Petrohradě proto využívají nejmodernější metody, aby vzácným svazkům a dokumentům prodloužili život, jak je to jen možné.

Kolumbie – Moderní věda umí léčit tělo jako nikdy předtím. Léky si snadno poradí s chorobami, které ještě před stoletím děsily většinu světa. Psychické šrámy je ale těžké léčit i dnes a je jich čím dál víc. Tvrdě doléhají hlavně na ty nebezpbrannější – na děti. V jihoamerické Kolumbii jsou opuštěných a trýzněných dětí tisíce. A jejich nadějí jsou…zvířata.

Japonsko – O japonském městě Kjótu se v médiích hlavně mluvilo kvůli Kjótskému protokolu – nepodařeném pokusu mezinárodního společenství, jak bojovat s globálním oteplováním. Jenže Kjóto má dlouhou tradici v něčem jiném – nočním životě, který vždy tvořily čajovny a gejši v centru města. Jak se ale ukazuje, nově je nahrazují kluby s hosteskami.

Německo – Začalo to nábytkem, který sestavíte jediným imbusem, a pokračuje stavebnicovým domkem. Proč ne, kdo chce rychle vybavit byt, může zajet do IKEy, kdo chce rychle bydlet, objedná si od nich domek. Tedy pokud je ochoten přistoupit na cenu, za kterou by pořídil stejnou stavbu ze solidních cihel.

USA – Théta léčba – metoda zaměřená na vlny v mozku – v poslední době vzbuzuje v Americe mnoho rozporuplných reakcí. Její zastánci přísahají, že dokáže změnit lidský život v několika minutách. Odpůrci poukazují na to, že neexistuje žádný důkaz, že opravdu zabírá.

Velká Británie – Lidé trpící demencí přichází o většinu vzpomínek. Ztráta osobní minulosti v pacientech vyvolává obavy a dál zhoršuje jejich psychický stav. Proto vědci vyvinuli unikátní software, který nemocným pomáhá s uchováním vzácných vzpomínek z jejich života a zároveň jim usnadní komunikaci se svým okolím.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2010
 P ST