Nesmrtící zvukové zbraně, boj proti obezitě i snaha o záchranu amerických jaguárů. To vše a mnoho dalšího navíc v magazínu vědy a techniky.

Obsah dílu

Přehrát vše

Akustické zbraně – Nástroje na zabíjení co největšího množství lidí v co nejkratší době – to byl až donedávna hlavní cíl výrobců zbraní. V posledních letech se ale jejich zadání mění. Armády stále častěji vyžadují zbraně, které nepřítele zneškodní, ale nezabijí.

Nový stojan na kola – Nechávat kolo bez dozoru na ulici je veliké riziko. Změnit by to mohl nový svislý stojan na bicykly, který vymyslel jeden chorvatský inženýr. Parkovací zařízení se dá velmi jednoduše používat a hlavně – kolo z něj jen tak někdo neukradne.

Větrné elektrárny na veřejných budovách – V americkém Massachusetts se rozhodli ve velkém využívat to, čeho mají požehnaně – síly větru. Místní vláda odstartovala program na podporu zelené energie a na veřejné budovy instaluje větrné turbíny.

Americko-mexická zeď škodí jaguárům – Spojené státy už léta hledají cestu, jak zabránit přílivu nelegálních přistěhovalců z Mexika. Opatření na hranicích ale ohrožují život symbolu divokosti a nespoutanosti tamní přírody. Američtí jaguáři přišli o ochranu a patrně vyhynou.

Stavební materiál z odpadu – Filipínská příroda každým rokem přiláká tisíce turistů. Tamní města jsou ale v obklíčení zapáchajících skládek. Aby nepřišli o návštěvníky, rozhodli se v jednom z nich, že se s odpadky vypořádají. Začali recyklovat a třídit a většinu místní skládky se jim už podařilo zlikvidovat.

Rostoucí spotřeba igelitek – Problémy s odpadky řeší i v Austrálii. Tam válčí s igelitovými taškami. V tomto roce by je měli australští obchodníci přestat nabízet. Ale místo toho, aby za ně hledali náhradu a jejich spotřeba klesala, zákazníci si jich z obchodů odnášejí ještě víc než loni.

Jídelní lístky s počtem kalorií – Američany straší nemoci způsobené nadváhou. Newyorští zastupitelé proto chtějí přijmout zákon, podle kterého by restaurace musely na jídelním lístku uvádět počet kalorií nabízených pokrmů.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3