Volby Evropě: nové, neotřelé a také nevyzpytatelné strany; Čtvrt století existence schengenské smlouvy; Ekonomická krize prodeje vína; Ochranná známka Evropské unie; Velká Galerie Schönbrunnského paláce ve Vídni

Evropa si před začátkem prázdnin odbyla volební sprint. Během 14ti dnů hlasovali voliči o nové vládě ve čtyřech zemích. A i když šlo jsou mezi Českem, Slovenskem, Belgií a Nizozemskem v mnoha ohledech propastné rozdíly, v něčem se voliči napříč hranicemi shodli. Do nejvyšších pater politiky vtrhly nové, neotřelé a také nevyzpytatelné strany. Čtvrt století existence oslavil Schengen, nebo-li schengenská smlouva. Ta zrušila většinu vnitroevropských hraničních přechodů a dovolila Evropanům cestovat bez pasů. Na oslavě výročí přímo v lucemburské vesnici Schengen – po které nese historická dohoda jméno – nechyběl Bohumil Vostal. Česká televize byla vůbec jediná, která mohla na slavnostní plavbě evropských politiků natáčet. Ekonomická krize tvrdě dolehla snad na všechny hospodářské sektory – a prodej vína není výjimkou. Nekonečné lány keříků ve vinařských regionech Evropy už za pár měsíců vydají své plody. Hrozny se pod horkým červnovým sluncem nalévají a sládnou. Jenže vinaři mají při pohledu na ně smíšené pocity. Na jednu stranu se těší na bohatou úrodu, na druhou stranu ale mají obavy: najdou si jejich lahve svého spotřebitele na trhu, který tvrdě zasáhla ekonomická krize, a na který se zároveň tlačí nové značky z Jižní Ameriky a z Austrálie? Víte, co mají společného hořické trubičky, neapolská pizza a slovenská brynza? Všechny mají ochrannou známku Evropské unie, která vyzdvihuje jejich zeměpisný původ a jedinečnost. Země sedmadvacítky se každý rok snaží na seznam chráněných potravin protlačit svoje speciality. Nejúspěšnější jsou v tom Francie, Španělsko, Portugalsko a Itálie. Schönbrunnský palác ve Vídni si ročně prohlédne osm milionů turistů. Všichni chtějí vidět jeho největší lákadlo – Velkou Galerii. Letošní prázdninová návštěva ale může lidi zklamat. Sál totiž obsadili restaurátoři a část unikátní výzdoby je zakrytá. Jenže rekonstrukce je nutná. Galerii naposledy opravovali v roce 1899. Tehdy do ní Thomas Alva Edison osobně zavedl elektřinu.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2010
 P