Sedmnáct a půl procenta. To je průměrný rozdíl v odměňování mužů a žen za stejnou práci v zemích Evropské unie. Znovu a znovu se po desítky let objevuje předsevzetí odstranit diskriminaci žen. A nikdy se zcela neodstraní. I letos proti ní zahajuje Evropská komise kampaň. Jakpak asi dopadne?

Evropské události kladou ve svém nejnovějším vydání důraz na téma nerovnosti v odměňování mužů a žen v zemích Evropské unie. Průměrným rozdílem 23,6% mezi mzdou mužů a žen je Česká republika v platové diskriminaci žen na jednom z posledních míst Unie. Průměrný rozdíl mezi mzdou muže a ženy je v Unii 17,4 %, Brusel proti tomu zahajuje kampaň.

Evropské události také sledují poslední vývoj v otázce amerického protiraketového štítu, energetické bezpečnosti Evropy a vztahů mezi NATO a Ruskem. Vše na základě pohybu, který tyto záležitosti zaznamenaly v posledních dnech.

Den, rok, století naopak není žádná míra pro poslední reportáž. Je věnována jeskynním malbám ze starší doby kamenné. Potřebují ochranu proti neduhům naší doby.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P