Lisabonská smlouva; Rakouské volby; Romové v Evropě; Slovenské Euro; Oktoberfest

Francouzské předsednictví Evropské unie je přibližně v polovině, přede dveřmi je summit Evropské unie, první příležitost, aby státy Unie naznačily, co dál s lisabonskou smlouvou. Její ratifikaci zablokovali Irové před čtvrt rokem v referendu. Barbora Šámalová se snažila dozvědět, zda už se tam od té doby názory mění. Problém irského odmítnutí lisabonské smlouvy odsunula do pozadí na čas také americká finanční krize, kterou svému národu i světu nakonec otevřeně přiznal prezident George W. Bush. Krize už u evropských politiků vyvolala hlasitou odezvu, ve které se dá postřehnout touha po nových poměrech nejen v globální ekonomice ale také v globální politice.

Z parlamentních voleb si už Rakušané musí pomalu zoufat. Tolikrát už jim nakonec z voleb vyšlo něco, čeho už byli přejedeni, velká koalice. Spoluvláda sociálních demokratů a lidovců. O tomto víkendu se opět pokoušejí, aby to dopadlo jinak.

Špičky Evropské unie se nedávno radily o problému, který po rozšíření unie na východ sužuje její staré členské země víc než před tím. Tím problémem je stěhování romské populace do zemí s kvalitní sociální péčí a s vhodnou nabídkou pracovních příležitostí. Nabízíme vám teď pohled na romskou otázku kamerou francouzského televizního štábu.

Už jen méně než sto dní a Slovensko bude mít jinou měnu ? euro. První leden 2009 se stane přelomovým datem. Už teď ale říká prezident Evropské centrální banky Jean Claude Trichet, že je s přípravou Slovenska spokojený. Jen prý pozor na inflaci. Z Bratislavy nám Olga Baková přiblíží atmosféru loučení s korunou a očekávání evropské měny.

Jako každoročně touto dobou v Mnichově teče pivo proudem. Probíhá největší světový svátek piva ? Oktoberfest. Jeho první den ve zkratce zachytil náš berlínský štáb.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2008
 P