Aktuální reportáže ze Starého světa. Proměny kontinentu zaznamenané okem zpravodajů ČT.

Schengenský prostor se rozšířil o devět nových zemí. Bez hraničních kontrol se tak dá projet území od jihu Španělska až po severní pobřeží Estonska. Uvolňování hranic v rámci Schengenu ale vede k jejich posilování na jeho okrajích. V reportážích Miroslava Karase a Ladislava Kerekeše sobotní Evropské události zavítají na východní hranice Polska a Slovenska.

Rakousko je členem Schengenu už dlouho, teď otevřelo své hranice i pro své čtyři sousedy. Tak trochu se opakuje historie, padají totiž hranice v prostoru, který byl kdysi součástí jediného státu – Rakousko-Uherska. Co tato změna pro centrum někdejší monarchie znamená zjišťoval Jan Moláček.
V reportáži Evy Hrnčířové se Evropské události vrací „na místo činu“, a to do zapadlé lucemburské vesnice Schengen. Právě tam se před dvaadvaceti lety podepisovala historická smlouva o volném prostoru.
A závěr patří vánočním svátkům. V této souvislosti navštívila Hana Scharffová vánoční trhy v Norimberku, které se konají již 500 let! Hledat Santa Clause až za polární kruh, konkrétně do Finska, se vydal Roman Fojta.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž21 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3