Evropská unie se chce dále rozšiřovat – od nového roku se rozroste o Bulharsko a Rumunsko, o vstup do eurozóny mají ale zájem i další země. Nejdřív se však EU musí reformovat. Smlouva z Nice, na jejímž základě teď pětadvacítka funguje, totiž počítá s maximálně 27 členy. Zásadní reformy měla přinést už Evropská ústava, kterou ale v referendu odmítli Francouzi a Nizozemci. Unie tak stojí na křižovatce a řeší co dál. Jednotliví členové se alespoň shodují na tom, že reformy jsou potřeba. Jak dlouhá bude cesta k dohodě?

Velké změny čekají i evropský chemický průmysl. Europoslanci schválii program REACH, jehož cílem je shromáždit informace o zhruba 30 tisících chemických látek, které se na evropských trzích používají. Zástupcům chemického průmyslu se program nelíbí, protože se jim zvýší náklady. Ekologové naopak jásají – slibují si od něj větší ochranu životního prostředí i zdraví běžných spotřebitelů.

Na závěr je pro diváky připravena jedna vánoční ochutnávka. A to doslova. V Drážďanech se konal tradiční Štólnfest neboli pečení obří vánočky. Zlatý hřeb předvánočního času i letos do saské metropole přilákal tisíce diváků.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3