Británie a Irsko omezily pracovní povolení pro dva přistupující členy Evropské Unie z Balkánu. Rumunům a Bulharům se to ale nelíbí a chystají protiopatření. Evropská komise podpořila volný pohyb pracovních sil bez omezení. Ostatní státy pětadvacítky ale zatím nerozhodly, jak se k Bulharům a Rumunům zachovají. Pracovní trh pro ně určitě otevře jen Polsko, Finsko, Slovensko, Estonsko a Lotyšsko. Ostatní země váhají a některé, jako třeba Dánsko, Lucembursko a Německo, nejspíš tvrdá omezení také zavedou.

Tento týden si Maďaři také připomněli 50. výročí povstání v Budapešti. Francouzi zase diskutovali o kontroverzním památníku koloniální éry. Zemědělci ve švýcarských Alpách ukazují cestu, jak se vyrovnat s nástrahami globalizace. Evropská komise na poslední chvíli pozastavila opatření, aby se alkohol označoval varovnými nápisy, že škodí zdraví, podobně jako je tomu na cigaretách. A nakonec u Jadranu objevili potápěči loď z antického Říma. Evropské události uvádí Petr Kopecký.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3