Tom Hanks jako muž, který byl vším a u všeho. Americký film oceněný šesti Oscary

Asi nikdo na světě neprožil tolik protichůdných, bláznivých, neuvěřitelných a zajímavých věcí jako Forrest Gump. Dokonalý prosťáček, který od dětství dělal, co se mu řeklo. Do života si odnesl několik ponaučení od své pečlivé maminky, z nichž nejdůležitější je osvědčené pravidlo: když se dostaneš do problémů, utíkej.

Když je Forrestu Gumpovi sedm let, má IQ pouze 75 a nechtějí ho přijmout do školy. Přesto se nakonec proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války, stejně jako zoufalstvím nad matčinou smrtí. Svůj neustálými proměnami nabitý život spojí s několika lidmi: s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstává celoživotní láskou. Potom s přítelem z vojny Bubbou, jenž dává směr jeho úvahám o lovu krevet, a také s poručíkem Taylorem, jemuž zachrání život ve Vietnamu.

Dlouhá Forrestova pouť životními dobrodružstvími, od 50. do 80. let, je vyprávěna „bezelstným“ pohledem hlavního hrdiny, který se setkává se slavnými lidmi (J. F. Kennedy, J. Lennon), ale sám zůstává nedotčen slávou. Snímek vznikl podle románového bestselleru Winstona Grooma, který do filmového scénáře převedl Eric Roth.

Režisérem je Robert Zemeckis, jenž patří mezi nejzajímavější a nejúspěšnější hollywoodské tvůrce (Návrat do budoucnosti I-III, Falešná hra s králíkem Rogerem, Contact, Pod povrchem). Ten pro namíchání tragikomického příběhu nalezl vyváženou míru nadsázky, citu, lehce patetického tónu a nezvyklé melancholie. Film je současně prošpikován kulturními i společenskými odkazy (postihujícími třicet let poválečných amerických dějin), důležité místo zde mají technicky dokonalé triky, jež umožňují hrdinovi na okamžik „vstoupit“ do dobových dokumentů.

Výjimečnost celého projektu, vedle komerčního úspěchu, potvrdilo také mimořádné ocenění šesti Oscary (cena za nejlepší film, režii, herecký výkon v hlavní roli, nejlepší scénář-adaptaci, střih, vizuální efekty). Mentálně postiženého mladíka, který udivuje svět kolem sebe, ztvárnil Tom Hanks.

Napište nám