Simpsonovi VI

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz
Zajímavosti a střípky
Jsou tak báječně žlutí

Klikněte pro větší obrázekProč jsou vlastně Simpsonovi žlutí? Jako dobrý důvod tvůrci uvádějí, že díky žluté barvě seriál upoutá pozornost diváků, když přepínají programy v televizi. Skutečnost může být i prozaičtější: říká se, že ve chvíli, kdy autor Simpsonovy navrhoval, měl po ruce jen žlutou barvu. Všichni si toho všímají, ale možná tomu nepřikládají nějaký zvláštní význam. V okolí báječně žlutých „týpků“ je mnoho předmětů v barvě růžové. Spolu se žlutou vytvářejí zajímavý kontrast s okolím seriálu.

Oslovují v nás to lepší

Kdyby se náhodou někdo v seriálu o rodině Simpsonových zhlédl, nepřizná se. Ty smyšlené, milé pitomosti, které vymýšlí Homer Simpson, nejsou hodné následování, ale jsou tak důvěrně známé, až to zaráží. Až do té míry, že dospělí opouštějí kvůli příběhům Homera a jeho rodinky závažné činnosti. Dětem, ani adolescentům, babičkám ani dědům nevadí, že Bart a Líza chodí již celých 20 let do jedné třídy. Nejmladší ratolest Simpsonových Maggie po tolika letech stále nemluví. Za všechny atributy divácké úspěšnosti nejlépe promlouvají kluby Simpsonových, znalců všech situací tohoto animovaného seriálu do všech detailů. Seriál většinou lechtá bránici, tím pádem útočí nepochybně na to, co je v nás nejlepší.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Nejlepší televizní pořad dvacátého století

Seriál ozdobila nesčetná ocenění: za všechny - dvacet tři cen Emmy. V roce 2007 byl o rodině Simpsonových v širokoúhlém formátu natočen také celovečerní film. Seriál rodiny Homera Simpsona z amerického městečka Springfieldu začala Česká televize vysílat 8. ledna 1993. Přívlastek fenomenální není tolik nadsazený, pokud se vezme v úvahu fakt, že každá divácká skupina má v Simpsonových svoje oblíbené téma.

Speciální čarodějinické díly

V těchto dílech rozdělených většinou na tři nezávislé příběhy se objevují parodie na nejrůznější horory jako je například Noční můra v Elm Street, Osvícení... Obvykle zemře několik postav a objevují se i nové postavy, pro příklad uveďme mimozemšťany Kanga a Koda. Tyto díly obvykle nemají s celkovým dějem nic společného, vzhledem k poměrně časté smrti hlavních hrdinů. Autoři přidávají většinou k hrůzostrašným „speciálům“ také „hrůzyplné titulky“ doplněné humorným českým dabingem, např.: „V českém znění hrůzu naháněli“.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Simpsonovi ve filmu

Film s názvem The Simpsons Movie, byl do češtiny přeložen jako Simpsonovi ve filmu. Režie se neujal nikdo jiný než David Silverman, který má již bohaté zkušenosti s režií seriálu Simpsonovi, ale i filmů jako Příšerky s.r.o. a Eldorádo. V animovaném filmu z roku 2007 uslyšíme známé hlasy ze seriálu Dana Castellaneta, Julii Kavnerovou, Nancy Cartwrightovou Yeardley Smithovou, Hanka Azaria, Harry Shearera, Toma Hankse a další.
Scénář k filmu začal vznikat už v roce 2003. Zajímavé je, že filmová společnost 20th Century Fox zaregistrovala doménu „simpsonsmovie. com“ už v dubnu 1997, tedy celých devět let před tím, než bylo natáčení filmu vůbec schváleno a zahájeno.
Na tuto filmovou událost, stejně jako v případě seriálu South Park, se netrpělivě čekalo. Podle ohlasů diváků i odborné kritiky se přenesení příběhu rodiny Simpsonových na plátno kin zdařilo. I když se samozřejmě jedná o jiný žánr a nejde rozhodně o pouhé řazení epizod seriálu za sebou, filmový přepis syžetu animovaného seriálu nepřipravil žlutou rodinku o švih, vtip a všechno další, co k nim patří. Oblíbené gagy se ve filmovém ztvárnění neztrácejí, naopak jsou skvěle vypointované a je jich dost: Bartův trest na tabuli, zkroušený Homer i ekologicky agitující Líza...

Napsali o Simpsonových

Fanoušci rodinky Simpsonových mohou být klidní. Seriál se bude natáčet ještě další roky. Simpsonovi se stali nejdéle vysílanou zábavnou sérií v hlavním vysílacím čase a svůj rekord díky rozhodnutí vedení americké televizní stanice Fox ještě prodlouží.
Podle deníku The Sun tvůrci nedávno inovovali znělku seriálu a vůbec poprvé na tradiční sedačku před televizi usedli skuteční živí herci namísto animovaných.
Simpsonovi si svůj úspěch drží také díky obsazování a parodování populárních osobností, které své animované podobě samy propůjčují hlas.

iDnes.cz

- Vtipem a zdravou drzostí přebíjejí animované postavičky své mladší „živé“ kolegy z televizní zábavy. Pořád z nich čiší radost legendy, která už si dovolí cokoli, nemusí se držet ohledů ani logiky, jen té vlastní – a vtipu. Může si hrát se smrtí, říci Bohu „jsi moc starej a bohatej!, na nebi najít jen Konfucia a Mohameda, v dalším díle zesměšnit televizní soutěže o trička...

- Simpsoni, Simpsonite, Simpsonowie, Simpsonu, česky Simpsonovi. Nikde je nepřejmenovali, všude je milují. Fankluby Simpsonových se počtem i znalostmi mohou směle měřit třeba s vyznavači Harryho Pottera. Vedle Sovětského svazu a Brazílie proprali Francii, Albánii a kus vesmíru, poničili Londýn včetně premiéra a autorky Harryho Pottera. Vypěstovali si vlastní varianty sexu, víry i televizní zábavy v čele s šášou Krustym. A píseň k narozeninám milé Líze Simpsonové napsal a nazpíval osobně Michael Jackson. Co víc si ještě mohou Simpsonovi přát? „Naším cílem je přežít rodinu Bushových,“smějí se tvůrci nejslavnější rodiny světa.

Dnes
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Simpsonovi NEJ, NEJ, NEJ...
 • V roce 1997 překonali předchozího držitele rekordu z 60. let seriál Flinstoneovi o nejdelší animovaný televizní seriál vysílaný v hlavním vysílacím čase.
 • V roce 2005 se pak stali Simpsonovi nejdéle běžícím seriálem vůbec.
 • Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide „Deset největších filmových spratků“.
 • Homerův nejpopulárnější výkřik „D´oh!” byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich „Dooooh...”
 • Nejvíc cen a nominací: do roku 2006 posbíral seriál v různých kategoriích celkem na 170 oficiálních nominací a cen.
 • V jednom z dílů jiného známého seriálu South Park se objevila reminiscence na Simpsonovy. Stalo se tam, že opuštěný a poblázněný Bart coby superzločinec nemůže vybrat pro město trest, protože všechny jeho lumpárny již byly použity v Simpsonech. Úplně ztratí sebekontrolu a vidí své okolí nakreslené ve stylu Simpsonů.
 • V roce 1990 song Do the Bartman v podání Barta Simpsona okupovala dva týdny první příčku britské hitparády.
 • Na vzniku hitu se podílel i Michael Jackson.
 • Časopis PRISM označil v roce 1999 seriál jako „nejvíce bohulibou televizní show “. Vznešené morální základy hrdinů a autorů Simpsonů obdivuje i spisovatel Mark I. Pinsky, autor díla Víra v Simpsony: Duchovní život animované americké rodiny.
 • Erik Stefani, bratr známé zpěvačky Gwen a zakladatel kapely No Doubt, opustil skupinu před tím, než se proslavila právě kvůli spolupráci na seriálu The Simpsons. V roce 1998 byl odměněn nominací na Grammy v kategorii „Píseň roku“ za hit Don’t Speak.
 • George Bush starší v období své prezidentské funkce vystoupil s prohlášením, že chce americké rodiny co nejméně podobné Simpsonům.
 • Bart Simpson obsadil 46. místo na žebříčku „100 nejvíce inspirujících osobností 20. století“, vytvořeným časopisem Time. Byl jedinou vymyšlenou postavou na seznamu.
 • Časopis Vanity Fair vybral deset nejlepších dílů Simpsonů a na první místo se dostal třetí díl z V. řady Rosebud v překladu Medvídek.
 • Matt Groening sbírá všechno, co se seriálu týká – mezi obzvláště kuriózní položky jeho sbírky patří ruské rozkládací panenky či návnady na ryby.
 • Líza Simpsonová se navíc může chlubit originální písní k narozeninám, kterou pro jednu epizodu opravdu složil a nazpíval opravdový Michael Jackson – „Happy birthday, Lisa“.

Text: Lenka a Vladimír Lukešovi
Převzato z časopisu ČT+

Originální název: The Simpsons VI / Who Shot Mr.Burns? Pt.I – Stopáž: 22 minut – Rok výroby: 1995 – 4:3
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje