Moučníky a cukroví

Pastiera napoletana

Italský tradiční velikonoční dezert, velmi chutný a sympatický, připomínající rýžový nákyp zapečený v křehkém lineckém těstě.

těsto

1 vejce
250 g hladké mouky
125 g krystalového cukru
125 g másla
1 balíček kypřícího prášku

Všechny ingredience smícháme (máslo nerozehřívat, jen nechat změknout při pokojové teplotě), ale jen lehce, aby se vše spojilo. Těsto má být tuhé, méně zpracované než např. těsto linecké. Vložíme ho vychladit do lednice.

náplň

250 g rýže Arborio
250 g ricotty
250 g krystalového cukru
1 vanilkový cukr
4 vejce
1 citron
2 lžičky citronového aroma
kandované koktejlové třešně
olivový olej
strouhanka

Rýži uvaříme doměkka, necháme lehce zchladnout, smícháme s ricottou, oběma cukry a vejci, ochutíme citronovou kůrou a šťávou, citronovým aroma. Přimícháme nasekané koktejlové třešně. Vznikne nám poměrně tekutější hmota s výraznější citronovou chutí.

Dortovou formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Těsto vyválíme na půlcentimetrovou tloušťku, podsypáváme moukou. Těsto musí být tuhé (vychlazené), aby se s ním dobře pracovalo. Vyválené těsto přeneseme pomocí válečku do formy, rovnoměrně vyložíme dno i stěny, hezky až po okraj. Do formy nalijeme připravenou náplň a přečnívající okraje těsta pěkně ohneme a lehce přitlačíme do náplně (ovšem nepotápíme!).

Pokud nám nějaké těsto zbude, vyválíme a nakrájíme z něj proužky a navrch vytvarujeme mřížku. Pečeme při 180−200 °C asi 45 minut (pečeme dozlatova). Koláč necháme zchladnout, odležet a jíme klidně až druhý či třetí den.

Ohodnoťte tento recept: 

13 hlasů

Další recepty Celý díl