Maso

Vepřová panenka Parmentiére

… aneb jak se dá vydělat 5 000 dolarů za 10 minut


Když mi Mike vyprávěl historii vepřové panenky Parmentiér, nemohu si ji nechat pro sebe:

„Asi tak v roce 1985, v době kdy jsem byl ředitelem Hospitality Institute International v Chicagu, jsem se občas zúčastňoval různých soutěží, včetně soutěží na recepty nových jídel.

Jednoho dne mi moje sekretářka Barbara ukázala v jednom odborném časopise inzerát masného kombinátu Alen Brothers v Chicagu, na celostátní soutěž o nejlepší recept z vepřového masa vhodný jak pro restaurační, tak i domácí kuchyně. První cena byla $5.000 což v té době byly docela velké peníze.

Podmínky byly velice jednoduché, a sice že to musí být nový, dosud nikde neuveřejněný recept z vepřového masa, s atraktivním názvem, který musí být snadno a rychle připravitelný z běžně dostupných a cenově přijatelných surovin.

Podmínkou také bylo, že to jídlo musí být atraktivní, barevné, chuťově vyrovnané, a že jeho součástí musí být alespoň dvě vhodné přílohy, jak je tomu v Americe zvykem. Další podmínkou soutěže bylo přidat zdůvodnění, proč se toto jídlo hodí jak pro domácnost, tak i pro pohostinský průmysl.

To všechno nebyl takový problém jako to, že to byl poslední den, kdy se musela poslat přihláška do té soutěže. Měl jsem v té době zrovna dost práce, a tak jsem mé sekretářce řekl, že bohužel nemám ani čas tu přihlášku vyplnit natožpak napsat ten recept, takže se té soutěže nemohu zúčastnit.

Barbara se nedala odbýt, protože první cena byla $5000,00, což byly tehdy velké peníze a řekla mi, že stačí, když ji ten recept nadiktuji, a že ona zařídí ten zbytek.

Bramboráky, zvané „potato pancakes“ byly v té době v Americe velice populární a dušené červené nebo bílé zelí podle mého receptu bylo úplný hit a tak ta cena byla zasloužená.

Pokud chcete ten steak ochutnat, tak máte tu možnost v restauraci v Račiněvsi u Roudnice, kde ho podle mého názoru také dělají tak, jako bych ho dělal já“.

1 porce

150 g (3 x 50 g) vepřové panenky
sůl
2 lžičky kořenící směsi – majoránka, mletý pepř, mletý zázvor, mletý hřebíček, chilli, tymián, mletá paprika, muškátový květ, sladká paprika
5 g hladké mouky
60 g těsta na bramborák
olej na smažení

příloha – dušené bílé a červené zelí.

Maso zlehka naklepeme, osolíme a ochutíme kořenící směsí, poprášíme moukou (bramborák na mase lépe drží), poté obalíme v přiměřeném množství bramboráku a smažíme z obou stran, ne příliš rychle, dozlatova.

Usmaženou panenku necháme okapat na savém papíře a servírujeme ji na horké bílé a červené zelí.

Pozn.: Antoine Augustin Parmentier (1737–1813), francouzský agronom, lékárník, některé zdroje uvádějí i ekonom, který mimo jiné ve Francii a v Evropě zpopularizoval brambory.

Vepřová panenka Parmentiére