Polévky

Tradiční kaldoun

Tradiční kaldoun se podával na sváteční tabuli za dob rakousko-uherské monarchie, když se pekla kachna nebo husa. Mělo to svoji logiku – vnitřnosti a odřezky opeřence, které neputovaly na pekáč, se použily na polévku (játra, srdce, krk, křídla).

Kaldoun, někde i kaldon, patří tedy ke klasice – je to vývar z drůbežích drobů. Název je odvozen od německého die Kaldaunen, což znamená drůbky. V polabském kaldonu drůbky nenajdete, protože je připravená z králíka a králičí droby se tu vyskytnou až v podobě játrových knedlíčků.

Tak se stane, že se léty a generacemi receptury upravují a názvy porůznu přechylují...

Recept je převzat z kuchařky Česká kuchyně je klasa, autorů Jaroslava a Pavla Sapíkových, vydavatelství Eroika, 2005.

4 porce

drůbky z 1 kachny, krůty nebo kuřete (krk, křídla, žaludek)
100 g kořenové zeleniny
2 lžíce másla
1 malá cibule
1 lžíce hladké mouky
muškátový oříšek
mletý bílý pepř
sůl
80 g širokých nudlí
1 vaječný žloutek
100 ml mléka
petrželka

Drůbky řádně očistíme, opláchneme. Dáme do hrnce s osolenou vodou a krátce povaříme. Vzniklou tmavou pěnu odstraníme, přidáme kořenovou zeleninu a vaříme doměkka.

V kastrolu na másle zlehka osmahneme najemno nakrájenou cibuli, přidáme mouku a připravíme světlou jíšku. Zalijeme scezeným vývarem, náležitě rozmícháme, okořeníme a provaříme. Poté přidáme nakrájenou zeleninu, předem uvařené široké nudle, drůbeží maso zbavené kostí. Na závěr vlijeme žloutek rozmíchaný v mléce a krátce povaříme. Jednotlivé porce polévky doplníme najemno nasekanou petrželkou.

příprava vývaru 1,5 hodiny

polévka 30 minut

Ohodnoťte tento recept: 

83 hlasů

Další recepty Celý díl