Maso

Kachna flambovaná koňakem, pečená na jalovci s červeným vínem a karamelizovanými šalotkami, s rozmarýnovými brambůrky

Pozměníte-li vánoční rybí repertoár na 1. či 2. svátek vánoční za drůbež, máme tu prima tip na výtečnou kachničku po francouzsku.

4 porce

1 kachna
10 kuliček jalovce
10 kuliček černého pepře
sůl
koňak
0,75 l červeného vína

Kachnu naporcujeme na čtyři pěkné porce. Nejprve odřízneme křídla, vyřízneme páteř (použijeme na vývar nebo do výpeku) a každou půli rozdělíme na dvě části. Do každé porce vetřeme drcený jalovec s pepřem a kachnu dobře osolíme.

Na rozpálené pánvi opečeme kachničku nejprve kůží dolů (pustí dostatek tuku, proto žádný nepoužíváme), poté obrátíme a opečeme z druhé strany. Podlijeme koňakem, zapálíme a oflambujeme. Kachnu přendáme do pečicí nádoby kůží dolů a přelijeme výpekem a podlijeme červeným vínem. Pečeme ve vyhřáté troubě na 150 °C doměkka (určitě nejméně 2 hodiny). Na posledních 20 minut obrátíme a při 170 °C dopékáme do křupavé kůže, do výpeku vložíme připravenou šalotku (viz níže).

Šalotky

500 g šalotek
olivový olej
mletý pepř
2 lžíce medu

Šalotky nakrájíme na klínky, na oleji je pozvolna opečeme, ochutíme mletým pepřem a medem. Takto připravenou šalotku vložíme ke kachně na posledních 20 minut.

Rozmarýnové brambory

600 g malých brambor
2 snítky rozmarýnu
mletý pepř
sůl
olivový olej

Syrové brambory rozpůlíme, máme-li větší, tak je rozčtvrtíme. Ochutíme je nasekaným rozmarýnem, mletým pepřem, solí, pokapeme olivovým olejem a dobře promícháme.

Pečeme při 170 °C 30−40 minut.

Další recepty Celý díl