Kam se poděla jejich bývalá sláva a důstojnost? Strhující výpověď o světě lidí, kteří ztratili své kořeny. Novozélandský film.
Hrají: R. Owenová, T. Morrison, A. Kerr-Bellová, J. Arahanga aj. Režie: Lee Tamahori.

Osmnáct let již žije Beth s Jakem, do nějž se kdysi bezhlavě zamilovala a jehož si vzala proti vůli celého svého kmene. I dnes ho ještě miluje, vždyť spolu mají pět dětí a Jake občas stále ještě dokáže být tím okouzlujícím mužem, který v ní jediným pohledem, jediným dotykem umí probudit lásku a touhu. A Beth se snaží nevidět, jak se z jejího kdysi tak mužného manžela stává pod vlivem alkoholu tupý surovec, který není schopen vnímat, jak se mu rodina rozpadá pod rukama...

Snímek, zachycující situaci Maorů, žijících v chudinské čtvrti na předměstí dnešního Aucklandu, šokuje svou přímočarostí a krutostí, jež však není samoúčelná, ale je organickou součástí tvůrčí výpovědi. Byl natočen podle románové prvotiny Alana Duffa, která byla vydána v r. 1990 a téměř okamžitě se jí prodalo 30 tisíc výtisků - desetkrát víc, než je novozélandský průměr! Kritika označila Duffa na mimořádný literární talent, nicméně skutečnost, že své vlastní lidi zobrazuje jako násilníky a pijáky z něj učinila nejkontroverznějšího novozélandského autora. Film je celovečerním debutem režiséra Lee Tamahoriho, který je přesvědčen, že naturalismus některých scén jen dokazuje, že jakákoliv forma násilí je nepřijatelná.

Tamahori (nar. 1951, syn maorského otce a bělošské matky) začínal v reklamní agentuře, k filmu se dostal v sedmdesátých letech jako zvukař. Přes post asistenta režie se vypracoval k samostatné režii reklamních spotů (z nichž řada byla oceněna) a krátkometrážních snímků. (Natočil např. několik epizod z televizního seriálu Divadlo Raye Bradburyho).

Beth hraje našim divákům zatím neznámá Rena Owenová - je to její teprve druhá filmová role. Do "Bojovníků" se věnovala převážně práci pro divadlo a televizi, také napsala a režírovala několik her.

Temueru Morrisona, představitela Jakea, měli čeští diváci možnost vidět ve filmu Zlato (ČT uvedla). Kromě hraní pracuje Morrison i jako televizní reportér a rozhlasový diskžokej a vystupuje v maorských folklórních skupinách. Byl i poradcem Jane Campionové při natáčení filmu Piano.

V r. 1999 vzniklo - pod režijním vedením Iana Munea - volné pokračování Bojovníků pod názvem What Becomes of the Broken Hearted?, o jehož nákup ČT rovněž usiluje.

Napište nám