Záhadní vetřelci v newyorském metru. Americký horor.
Hrají: M. Sorvinoová, J. Northam, J. Brolin, G. Giannini, Ch. S. Dutton, A. Goodwin, A. Koromzayová, F. Murray Abraham a další. Režie Guillermo del Toro.

Mexický tvůrce Guillermo del Toro (nar. 1964) pracoval ve své rodné zemi jako odborník na speciální efekty, než se uchytil v televizi jako režisér. Prosadil se vynalézavou variací na upírské snímky Stroj času (1992), která získala devět výročních cen Ariel (mexická obdoba Oscara) a zajistila mu angažmá v Hollywoodu.

Jeho prvním americkým snímkem se stal Mimic (v překladu něco jako napodobitel), jenž vznikl podle stejnojmenné povídky amerického autora sci-fi Donalda A. Wolheima. Jeho hrdinkou je entomoložka Susan Tylerová (Mira Sorvinoová, držitelka Oscara za postavu prostitutky Lindy v komedii Woodyho Allena Mocná Afrodíté), která kvůli likvidaci zákeřné epidemie vypěstuje zvláštní odrůdu hmyzu ničící nakažené šváby, ovšem neuvědomí si, že příroda se zásahům proti své podstatě dokáže vynalézavě bránit. A zmutovaní brouci, kteří navzdory všem předpokladům přežili v podzemí newyorského metra, se proti svým stvořitelům jednoho dne postaví...

Naznačená dějová linie odkazuje k béčkovým filmům padesátých let (např. Oni! režiséra Gordona Douglase o invazi obřích mravenců), ale také k novějším sci-fi hororům (např. Vetřelec a jeho pokračování). Del Toro dokázal využít nabízené příležitosti a natočil příjemně mrazivý horor, který nespoléhá jen na (mimochodem velmi zdařilé) vizuální efekty a spíš než nečekaným šokům se věnuje pozvolnému rozvíjení děsivé atmosféry neznámého zla.

Hereckými partnery Miry Sorvinoové jsou mj. anglický herec Jeremy Northam (dr. Mann) a italský veterán Giancarlo Giannini (čistič bot Manny).

Divácký úspěch Mimicu přiměl produkční společnost Dimension Films (odnož Miramaxu) k natočení dvou volných pokračování pro přímé uvedení na videu.

Režisér Guillermo del Toro zůstal žánru hororu věrný i ve své další tvorbě. V pražských exteriérech a v barrandovském studiu natočil filmy Blade II (2002) a Hellboy (2004).

Napište nám