Tom Cruise jako pilot, který se řídí více svým instinktem než leteckými předpisy. Americký akční film oceněný Oscarem.
Dále hrají: K. McGillisová, V. Kilmer, M. Ryanová, A. Edwards, T. Skerritt, M. Ironside, J. Stockwell, T. Robbins a další. Režie Tony Scott.

Mladý pilot Pete se svým přítelem Nickem Bradshawem příliš nedodržují letecká pravidla. Při vyhlídkovém letu nad Indickým oceánem vytlačí svým letounem dva nepřátelské migy. Za nepovolený způsob, jímž tuto operaci provedli, nedostávají padáka, ale čeká je příkaz, aby se vydali do elitní pilotní školy - Top Gun. I tady se Pete ukazuje jako nezkrotný pilot, který se řídí hlavně instinktem, než přísnými leteckými předpisy. Proto se také často dostává do nejrůznějších potíží. Při náročném leteckém výcviku se navíc zamiluje do instruktorky Blackwoodové...

Snímek byl inspirován novinovou reportáží o kalifornské základně, na níž jsou v kursech cvičeni nejlepší stíhací piloti z letek válečného loďstva k přímému boji s nepřítelem.

Škola, zvaná Top Gun, vznikla po nepříliš dobrých zkušenostech USA ve vietnamské válce.

Tvůrci se snažili při realizaci filmu o maximální míru autenticity. Letecké sekvence tvoří dominantu celého příběhu.

Film získal Oscara za nejlepší píseň (Take My Breath Away).

Představitel hlavní role - Tom Cruise patří k nejúspěšnějším americkým hercům. Upozornil na sebe ve snímku Večerka, po natočení filmu Top Gun se stal vyhledávaným hercem. Později hrál v řadě úspěšných snímků (Riskantní podnik, Legenda, Bouřlivé dny, Barva peněz, Narozen 4. července, Rain Man, Pár správných chlapů a Interview s upírem).

Přitažlivou leteckou instruktorku Blackwoodovou hraje Kelly McGillisová (známá z filmů Svědek, Dům na Carroll Street, Babe, Dokonalá kořist).

Představitel Toma - Val Kilmer se prosadil jako zpěvák ve filmové parodii Přísně tajné!. Jeho nejvýznamnější postavou se stal rocker Jim Morrison v kontroverzním hudebním snímku o skupině The Doors. Další zajímavé role hrál ve filmech Vraždy v ulici Morgue, Bouřlivé srdce, Tombstone, Pravdivá romance, Batman navždy a Svatý.

Napište nám