Vždy budou děti pykat za hříchy svých otců. Vymanit se dokáží jen silní. Nizozemské drama oceněné Oscarem.
Hrají: J. Decleir, F. van Huet, B. Schuurmanová, T. van den Dopová a další. Režie: Mike van Diem.

Druhým filmem z nizozemské kolekce v pondělním Filmovém klubu České televize je debut scenáristy a režiséra Mika van Diema, Oscarem oceněný snímek Charakter. Scénář historického, psychologického dramatu vznikl podle spisovatele Ferdinanda Bordewijka - novely Dreverhaven a Katadreuffe (1928) a románu Karakter (1938). Drama střetu dvou silných osobností otce a syna je zasazeno do dvacátých let, do období silných sociálních otřesů a napětí, do atmosféry chudé přístavní čtvrti v Rotterdamu.

Mladý Jacob Katadreuffe se narodí jako nemanželský syn mlčenlivé, nepřístupné ženě, která po jediné noci strávené se svým zaměstnavatelem, tvrdým a surovým Dreverhavenem, který je jedním z nejobávanějších mužů města, odjede z místa. Jacob vyrůstá osamoceně v chudinské čtvrti se svou matkou. Čeká ho tvrdý, dlouhý souboj s otcem o vlastní identitu, s otcem, který nedokázal odpustit jeho matce, svému synovi a ani sám sobě.

Toto vznosné drama, dosahující antických rozměrů, upoutá především svou vnitřní silou a způsobem vyprávění v tónech přístavních doků, které jsou stejně temné a ponuré, jako mnohá zákoutí lidských duší.

zk

Napište nám