Příběh bohatého lékaře, jenž na sklonku života odhalí skutečnou tvář své vlastní země. Americko-mexický film.
Hrají: F. Luppi, D. Delgado, D. Rivera González, D. Alcázar, T. Cruzová a další. Scénář a režie: John Sayles.

Pro příští dva týdny připravil Filmový klub České televize malou ukázku filmů s tematikou Latinské Ameriky. Muži se zbraněmi jsou sice dílem amerického nezávislého režiséra Johna Saylese, tématem však náleží Latinské Americe, natočen byl v Mexiku, v hlavní roli se slavným argentinským hercem Federicem Luppim. Film Hlavní nádraží, vítěz na MFF v Berlíně, který uvedeme za týden, znamenal pro svého tvůrce brazilského režiséra Waltera Sallese průlom na mezinárodní filmovou scénu.

Muži se zbraněmi

Doktor Fuentes, bohatý lékař v blíže neurčené latinskoamerické metropoli, který po dlouhá léta připravoval mladé lékaře pro misi do indiánských oblastí, se po smrti manželky rozhodne, že navštíví své bývalé studenty v terénu. Celý život prožil v hlavním městě a o práci v džungli má jen teoretické představy. Cesta do hlubokého vnitrozemí bude pro něj znamenat mnohem víc než jen návštěvu bývalých žáků. Doktor Fuentes bude poprvé v životě čelit otřesné realitě životních podmínek Indiánů a teroru "mužů se zbraněmi", kteří kontrolují téměř celé území džungle a lidský život pro ně mnoho neznamená. Pro lékaře, který celý život zasvětil péči o nemocné, bude tato cesta bolestnou poutí do nitra vlastní země i krutou exkurzí za hranice vlastní sociální slepoty.

Legenda amerického nezávislého filmu režisér John Sayles natočil film podle vlastního scénáře, inspirován několika skutečnými příběhy o lidech, kteří v rámci mezinárodní humanitární pomoci vyškolili pracovníky v různých oborech, aby přímo v terénu pomohli Indiánům zlepšit drsné podmínky života v džungli. Většina těchto misionářů nepřežila. Jejich práce totiž nebyla žádaná "muži se zbraněmi", pro něž bylo a je daleko výhodnější udržet nejchudší obyvatele v totální bídě, či je dokonce zcela nelítostně likvidovat. Sayles sice točil v Mexiku, ale záměrně tak, aby nebylo jasné, v které konkrétní latinskoamerické zemi se vlastně film odehrává. Jak sám říká: "Nechci, aby lidé říkali, že toto se může stát jen v Salvadoru, protože se to může stát stejně tak v Guatemale jako v Mexiku. A nemůže se to stát dokonce ani jen v Latinské Americe. To samé se může dít i v Africe, bývalé Jugoslávii a nebo v Sovětském svazu."

Hlavní roli doktora Fuentese svěřil Sayles skvělému argentinskému herci, jenž má za sebou již mnoho výrazných filmových postav nejen v Argentině, USA, ale i na evropském kontinentě (ve Španělsku a Portugalsku) - Federicu Luppimu. Dokonce, jak autor sám přiznává, psal postavu dr. Fuentese už s představou, že nikdo by ji nezahrál tak, jako Luppi.

Napište nám