S krvelačným foxteriérem v patách a krásnou dívkou po boku za tajemstvím výroby zlata. Bruce Willis v titulní roli americké akční komedie.
Dále hrají: D. Aiello, A. MacDowellová, J. Coburn, R. E. Grant, S. Bernhardová. Režie: Michael Lehmann.

Nákladná dobrodružná komedie Hudson Hawk (neoficiální údaje o rozpočtu se značně liší - od 50 až po 80 milionů dolarů) byla osobním projektem hollywoodské akční hvězdy Bruce Willise, který byl na přelomu 80. a 90. let na vrcholu popularity díky celosvětovému úspěchu prvních dvou dílů Smrtonosné pasti. Námět, pod nímž je podepsán Willis a jeho přítel, hudební skladatel Robert Kraft, vycházel z jedné Kraftovy písně, napsané na počátku 80. let, která vyprávěla o nejlepším lupiči na světě Eddiem Hawkinsovi, přezdívaném Hudsonský Severák (Hudson Hawk).

Produkce se ujal jiný Willisův přítel, známý producent Joel Silver, který je podepsán pod řadou úspěšných akčních filmů (kromě Smrtonosných pastí také 48 hodin, Komando, Predátor a Smrtonosná zbraň). Už během natáčení, které probíhalo téměř po celém světě (New York, Řím, Budapešť, Londýn, Los Angeles), byl Hudson Hawk a jeho hlavní představitel v centru pozornosti médií, která se ještě zvyšovala s blížící se premiérou. Film však očekávání odborníků ani diváků nenaplnil a stal se proslulým propadákem.

Dnes, po osmi letech od jeho premiéry, je Hudson Hawk téměř kultovním snímkem, vyhledávaným příznivci akčního žánru pro své až marnotratné vršení akčních sekvencí (za klasickou je dnes považována např. ďábelská jízda titulního hrdiny na nemocničním lůžku v plném automobilovém provozu u Brooklynského mostu), řadu obhroublých gagů a téměř nepřetržitý sled Willisových humorných průpovídek.

Ostatní herci ve filmu s gustem přehrávají a plní především úlohu vždy připravených nahrávačů. To se týká čerstvého držitele hereckého Oscara Jamese Coburna, který vytváří postavu agenta CIA George Kaplana (znalci Hitchcockova díla vědí, že to je jméno vymyšleného agenta z klasického špionážního filmu Na sever Severozápadní linkou), a především zuřivě expresivního herectví Richarda E. Granta a Sandry Bernhardové v úlohách padoušské milionářské dvojice Mayflowerových. Nezbytnou postavu hrdinova kumpána hraje Danny Aiello a vatikánskou agentku Annu (jinak jeptišku!) ztělesnila Andie MacDowellová.

Spletitý děj Hudson Hawka se i při opětovném zhlédnutí s úspěchem vzpírá jakékoli logice a právě v tom spočívá jeho neodolatelnost. Nepřehlédnutelnou úlohu ve filmu vytváří vzteklý foxteriér Bunny, na jehož zvukovém projevu se podílel známý hlasový kouzelník Frank Welker, jehož vlohy byly využity nejen u řady animovaných snímků ale rovněž u takových filmů jako Gremlins, Den nezávislosti, 101 dalmatinů, Mars útočí! či Godzilla.

Napište nám