Jsou místa, kde se potkávají nejen lidé, ale i jejich osudy. Kanadský film, poctěný osmi domácími výročními cenami, včetně Ceny za nejlepší film a režii.
Hrají: D. McKellar, M. Kirshnerová, A. Khanjianová, E. Koteas, B. Greenwood, D. Hemblen a další. Scénář a režie: Atom Egoyan.

Distingovaný noční klub na torontském předměstí, jehož majitelka (Egoyanova žena Arsinée Khanjianová) si zakládá na tom, že půvabné tanečnice jsou tu pouze pro oči a fantazii návštěvníků, se stane místem, kde se protne několik rozmanitých lidských osudů. V rafinovaně stylizovaném interiéru v doprovodu svádivé hudby, obstarávané DJem Erikem, se postupně setkáme s příběhy majitelky, okouzlující mladinké tanečnice Christiny, Erika, Christinina obdivovatele Francise, dívky na hlídání dětí a pašeráka vzácných zvířecích druhů Thomase Pinta. Zprvu nás režisér Atom Egoyan nechává v situaci člověka, který má v ruce pár kousků puzzle, tuší, že spolu nějak souvisí, ale nemá nejmenší pojetí jak. Mistr překvapivých souvislostí a odborník na rozplétání emocionálních vztahů postav nás překvapí i tentokrát. Při dokonalé práci se světlem a zvukem, jakou předvádí v tomto filmu, obtáčí kolem nás pavučinu tajemné atmosféry, jež sama o sobě stačí k emocionálnímu prožitku. V závěru však pochopíme i věci, které se zdály nepojmenovatelné.

Exotica, která v Kanadě posbírala rekordních 8 výročních cen Genie, mj. za nejlepší film, nejlepší režii, scénář, kameru (Egoyanův dvorní kameraman Paul Sarossy), hudbu, výpravu atd, na MFF v Torontu byla vyhlášena nejlepším kanadským filmem roku a v Evropě získala Cenu FIPRESCI na MFF v Cannes a Cenu Francouzského syndikátu filmových kritiků za nejlepší zahraniční film, je Egoyanovým prvním skutečným průlomem na mezinárodní filmovou scénu. Jeho příští film Sladké zítřky, který uvedeme za týden, už bude nominován na Oscara.

Napište nám