Lesk a bída kurtizán v bezstarostné kavárenské společnosti. Americký film na motivy skutečného skandálu, který otřásl New Yorkem.
Hrají: P. Gallagher, F. Whaley, L. F. Boyleová, J. Spencer, A. Thomsonová, D. P. Kelly. Scénář a režie: Raymond DeFelitta.

Policista Jack Kale (Peter Gallagher) je nasazen mezi kavárenskou smetánku, aby vyšetřil organizovanou prostituci. Seznámí se s bezstarostným playboyem Mickeym Jelkem (Frank Whaley), který se v nočních podnicích objevuje ve společnosti smutné krásky, jež si říká Pat Wardová (Lara Flynn Boyleová). Jack postupně proniká hlouběji a hlouběji pod pozlátko kavárenské společnosti, pod nímž se skrývá polosvět luxusních šlapek, uhlazených pasáků, prodejných pisálků a neúspěšných umělců. Před soud nakonec popožene jen Mickeyho, jenž zdaleka není hlavním kolečkem organizované prostituce. Noviny (a tedy veřejnost) i politické síly na magistrátě potřebovaly pouze vhodného obětního beránka, který by byl předhozen čekající justici. Jack vystřízliví ze svých snů o spravedlnosti a prostituce vesele bují dál. Děj amerického filmu Cafe Society vychází ze skutečných událostí, k nimž došlo v New Yorku roku 1952. Debutující scenárista a režisér Raymond DeFelitta měl do té doby na svém kontě pouze krátký hraný film Bronx Cheers (1992), za který byl nominován na Oscara. Jeho prvotina je filmařsky vyzrálým dílem a jedním z nejzdařilejších snímků amerického nezávislého filmu 90. let. Jeho tématika do značné míry předznamenává mnoha cenami poctěnou krimi L.A. - Přísně tajné (1997), kterou zanedlouho rovněž uvidíme na obrazovce ČT. DeFelitta neměl na rozdíl od svého kolegy Curtise Hansona k dispozici mnohamilionový hollywoodský rozpočet, ale nedostatek financí dovedně zakryl použitím dobových obrazových materiálů a zasazením příběhu do interiérů. Cafe Society navazuje na tradice amerického černého filmu (film noir) nejen svojí tématikou, ale i temným výtvarným laděním a důrazem na hereckou akci.

Napište nám