Drama z prostředí realitní kanceláře.
V hlavních rolích Jack Lemmon a Al Pacino. Americký film. Dále hrají: A. Baldwin, E. Harris, A. Arkin, K. Spacey, J. Pryce a další. Režie: James Foley.

Jen se na nás nevytahuj, na každého jednou dojde. Právě to si říkají čtyři zaměstnanci chicagské realitní kanceláře, když musejí poslouchat nezvykle tvrdá slova nového muže z ústředí, Blakea. Ten vůbec není spokojen s jejich posledními pracovními výsledky. Aby pracovníky motivoval, vyhlašuje svéráznou soutěž: vítěz dostane cadillac, odměnou za druhé místo je sada kuchňských nožů, třetí a další místa znamenají vyhazov. Zvítězí ten, kdo udělá největší obchod s "neprodejnými" pozemky. Během dalších hodin se pak realitní agenti Ricky Roma, Shelley Levene, Dave Moss, George Aaronow pokusí udělat všechno, aby si své místo ve firmě zasloužili...

Silný příběh o lidech (odehrává se v průběhu dvaceti čtyř hodin), kteří v době hospodářské recese bojují o vlastní existenci, svou atmosférou poněkud připomene slavné drama Arthura Milllera Smrt obchodního cestujícího. Film, jehož působivost podpořilo hvězdné herecké obsazení, natočil režisér James Foley. V hlavních rolích se představí Al Pacino, Jack Lemmon, Ed Harris, Alan Arkin, Alec Baldwin, Kevin Spacey, Jonathan Pryce. Na 49. MFF v Benátkách v roce 1992 Jack Lemmon (jako Shelley Levene) získal Volpiho pohár za mužský herecký výkon.

Autorem divadelní předlohy je David Mamet (nar. 30. 11. 1947). Původně studoval angličtinu a divadlo. Patří mezi nejvýznamnější současné dramatiky. Napsal hry U jezera, Sexuální perverze v Chicagu, Kachní variace, Život na divadle, Vodní stroj, Osamělá kanoe, Oleanna. Od začátku 80. let se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista snímků Pošťák zvoní vždy dvakrát, Rozsudek, Neúplatní, Nejsme žádní andělé, Ronin, spoluscenárista filmu Vrtěti psem. Úspěšně se pak prosadil i jako režisér filmových titulů, k nimž si napsal vlastní scénář (Věci se mění, Dům her, Vražda, Americký bizon, Španělský vězeň).

Napište nám