Jeho bezpečný, spořádaný svět se po setkání s mystickým tajemnem domorodých kmenů začal rozpadat. Richard Chamberlain v australském filmu o střetu dvou rozdílných civilizací.
Dále hrají: O. Hamnettová, D. Gulpilil, F. Parslow aj. Režie: Peter Weir.

David Burton, zkušený právník, specializovaný na daňovou problematiku, je požádán, aby se ujal obhajoby pěti domorodců, obžalovaných ze zabití svého kamaráda. V průběhu následujících dní pak v sobě začne s narůstajícím znepokojením objevovat zvláštní schopnosti, spojené s mýty domorodých kmenů. Zjišťuje také, že podivné sny, jimiž je pronásledován od dětství, mají prorocký ráz a souvisejí s řadou zvláštních přírodních úkazů. David se snaží proniknout do jiného, dosud pro něj zcela cizího světa - a podvědomě se děsí toho, co tam objeví...

Třetí celovečerní snímek režiséra P. Weira, nejznámějšího představitele tzv. australské nové vlny, jenž se ve své vlasti prosadil jako tvůrce obratně vyprávěných, fantaskně pojatých děl s mystickým podtextem. V tomto filmu se dotkl i dalšího důležitého tématu své tvorby, jímž je konfrontace dvou odlišných kultur (viz např. i jeho filmy Svědek, Zelená karta apod.). Weir dokáže s brilantní samozřejmostí a s pomocí minimálních prostředků účinně navodit atmosféru tajemství, jehož nositelem je vedle samotných domorodců i voda jako nevyzpytatelný a destruktivní přírodní živel. Především tu však přináší na plátno skutečnou mytologii zanikající kmenové kultury, a právě proto je tento snímek živý dodnes.

Napište nám