Dobrodružný příběh ze staré Anglie o jedné podivuhodné záměně. Roman Skamene ve dvoudílném televizním filmu podle stejnojmenného románu Marka Twaina (1971). Dále hrají: P. Kostka, J. Bláha, L. Pešek, M. Stehlík, M. Růžek, R. Jelínek, M. Macháček a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera F. Vlček. Režie L. Ráža

Týden se s týdnem sešel a máme tu další Pohádku pro pamětníky – druhou část filmu Princ a chuďas, nazvanou Zrození krále, natočenou podle stejnojmenného románu M. Twaina. Můžete se těšit na další dobrodružství prince Edwarda a jeho dvojníka Toma. Co se stalo, když si mladý princ vyměnil šaty se svým chudým dvojníkem? Princ se rázem stal jedním z nejubožejších, zatímco chuďas je postaven před nesnadný úkol panovníka, a oba tak poznávají svou Anglii z jiné stránky, než ji dosud viděli. Edward zažívá ústrky mezi spodinou a jen jeho věrný mužný ochránce Hendon je mu oporou, za což se mu mladý panovník odmění, když se role v závěru filmu opět obrátí. Každý z chlapců je tak o poznání bohatší a traduje se, že i Anglie za vlády Edwarda se stala k lidem přívětivější.

Opět se setkáte s tehdy 17letým R. Skamenem, jenž zazářil v hlavní dvojroli prince -chuďase, uvidíte i řadu dalších skvělých herců – P. Kostku, J. Bláhu, L. Peška, M. Růžka či M. Macháčka.

Stopáž66 minut
Rok výroby 1971
 ST HD čb 4:3