… stvořil Bůh přátelství. Cena za mužský herecký výkon v Cannes pro Daniela Auteuile a Pascala Duquenna. Koprodukční film Francie, Belgie a Velké Británie.
Dále hrají: Miou-Miou, I. Sadoyanová, H. Garcin a další. Scénář a režie: Jaco van Dormael.

Psychologická tragikomedie o setkání dvou naprosto rozdílných mužů. Úspěšný byznysman Harry pracuje ve velké bruselské bance. Poté, co ho opustila manželka Julie se dvěma dcerami, se Harry stal zajatcem každodenních rutinních rituálů a profesionální přetvářky. Náhodou se setká s mentálně postiženým mladíkem Georgesem, který utekl z ústavu za svou matkou (přestože ví, že před čtyřmi lety zemřela). Po počátečních neshodách se vztah obou hrdinů vyvine v neobvyklé přátelství, jež má blahodárný vliv zejména na uštvaného obchodníka.

Van Dormael ve svém snímku suverénně zachází s tématem, jehož melodramatický i společenskokritický potenciál naplno využili tvůrci úspěšných amerických filmů (Přelet nad kukaččím hnízdem, Byl jsem při tom, Rain Man, Forrest Gump); některé z nich van Dormael úspěšně cituje. Čerpá ovšem z vlastní svérázné poetiky, jejíž součástí je zejména "dětský" naivní pohled na svět a hravé zacházení s vyjadřovacími možnostmi filmu, včetně digitálních triků.

Ceny: 49. MFF v Cannes 1996: Cena za mužský herecký výkon - D. Auteuil, P. Duquenne (herec, který hraje mentálně postiženého mladíka a sám trpí Downovým syndromem).

(FP 3/97)

Napište nám