Komorní místopis několika lidských osudů, navzájem se vzdalujících i protínajících ve skotském přímořském městečku. Britský film o mrazivé samotě a neumírající naději.
Hrají: P. Lawová, E. Thompsonová, S. Reidová, S. Voeová, A. Cockburnová, G. Hollywood aj. Režie: Alan Rickman.

Ten den byl takový mráz, že zastavil dopravu a tím i čas. Ale těch osm lidí jako by jej nevnímalo: dva chlapci záškoláci, pro které je pobyt v mrazivých pobřežních skalách pořád lákavější, než vysedávání ve školních škamnech. Dvě babky, žijící už jen nekrology a pohřby. Teenageři Alex a Nita, prožívající první okamžiky vzájemného okouzlení. A především fotografka Frances a její matka Elspeth, svádějící spolu věčný boj, v němž se mísí láska a nenávist, starost a nepochopení... Čtyři dvojice různého věku, čtyři příběhy, odehrávající se ve skotském přímořském městečku, míjející a prolínající se tak jako stopy ve sněhu...

Britsky kultivované vyprávění o několika lidských osudech, citlivě zachycující okamžiky štěstí i bolesti, malá lidská trápení i velké city. Ve dvou hlavních rolích matky Elspeth a dcery Frances, složitě hledajících (po smrti Francesina manžela) nový vzájemný vztah, excelují skutečná matka s dcerou - Phyllida Lawová a Emma Thompsonová, které se před kamerou nesešly poprvé. (Hrály spolu např. v komedii Petrovi přátelé, kterou ČT před časem uvedla.)

Filmový režijní debut známého charakterního britského herce Alana Rickmana (Smrtonosná past, Král zbojníků Robin Hood, Rozum a cit atd. atd.) je přepisem stejnojmenné divadelní hry Sharman Macdonaldové, kterou Rickman režíroval předtím již na divadle v Leedsu i v Londýně. Stál ostatně i u jejího zrodu, neboť seznámil Macdonaldovou s herečkou Lindsay Duncanovou, která jí vyprávěla o svém vztahu se svou vážně nemocnou matkou... Snímek získal řadu mezinárodních cen, mj. byl v r. 1999 nominován i na Českého lva jako nejlepší cizojazyčný film.

Napište nám