Dokument V. Poltikoviče z míst, kde nacházejí smysl života moudří sádhúové

Režisér Viliam Poltikovič natočil duchovní esej, v němž se tři významní himálajští sádhuové (indičtí svatí muži) zamýšlejí nad smyslem života, nad lidskou svobodou a nad možnostmi člověka, které jsou neomezené. Film byl natočen ve vysokém a těžko přístupném Himálaji během putování k pramenům posvátné Gangy.

Sarvamangalam v starobylém sanskrtu znamená požehnání všemu, štěstí pro všechny.

Průvodcem filmu je svámí Ram Kripalu, který žil třicet pět let v horách, v oblasti, která je v zimním období zcela odříznutá od okolního světa a kde teplota je kolem minus 35 stupňů Celsia. Žil tam téměř nahý, jen s trochu jídla. Ram Kripalu vysvětluje, že samota, klid a pozitivní energie, které v této oblasti jsou, zcela vyváží tvrdé životní podmínky. Těm se nakonec člověk může přizpůsobit. Stačí trochu vytrvalosti, síla rozhodnutí a nějaké cvičení. Během čtyřiceti dnů je člověk připraven zvládnout i ty nejhorší klimatické podmínky. Lidské možnosti jsou mnohem větší, než si lidé myslí. Člověk může a dokáže cokoli, limity si klademe jen my sami. Myšlenkové struktury a bariéry nás svazují velmi pevně a rozbít je, není lehké. Ram Kripalu pochází z bohaté rodiny, jeho matka byla ministryní v jednom indickém státě, on sám studoval na prestižní indické univerzitě ve Váránasí, ale pak se rozhodl, že všeho nechá, odešel od rodiny a začal hledat duchovního mistra, který by mu pomohl najít podstatu sebe sama a podstatu všeho bytí. Svého duchovního mistra našel Ram Kripalu právě ve Velkém Himálaji. V posledních letech žije Ram Kripalu v Rišikéši na úpatí Himálaje, kam přesídlil na prosbu své matky. Ram Kripalu nás tedy provádí fascinujícími místy Himálaje, oblečen jen do dvou kusů látky a obut do dřevěných sandálů. Během putování nás seznamuje i s životem osamělých jogínů v drsných himálajských podmínkách.

„Ram Kripalu mi cestu s kamerou po posvátných místech Himálaje nabídl již při našem prvním setkání v roce 1989, zrealizovat se to však podařilo až v květnu 1997. Natáčení trvalo tři týdny, filmový štáb tvořili kamarádi a nadšenci. Každý si platil sám letenku a stravu, protože peníze na cestu jsme nedostali. Jen část cestovních nákladů pokryli sponzoři. V těžko přístupném Himálaji nám s filmovou technikou pomáhal nosič, ale i tak jsme ke konci cesty byli fyzicky dost na dně. Ale zážitky byly fantastické,“ říkají režisér V. Poltikovič a kameraman M. Souček.

Ve filmu dále vystupuje stařičký svámí Čidánanda, velká duchovní osobnost. Je následovníkem slavného svámího Šivánandy a svámí Čidánanda Sarasvatí, který inicioval a zrealizoval největší encyklopedii o hinduismu, na níž pracovali vědci z celého světa. Oba také navštívili v Rišikéši.

Napište nám