Wabi Daněk

hudebník

* 30. ledna 1947

† 16. listopadu 2017

Wabi Daněk se narodil 30. 1. 1947 ve Zlíně jako Stanislav Daněk. Vyučil se zámečníkem a vystřídal několik zaměstnání, než zakotvil jako řidič sanitky. Od dětství navštěvoval Lidovou školu umění a učil se hře na pozoun. Sám se naučil hrát na kytaru a amatérsky vystupoval v bigbeatové kapele kamarádů z ulice.

Od konce šedesátých let se věnoval trampské hudbě a country, byl členem sokolovské skupiny Plížák, s níž získal první ocenění na Portě v roce 1971. První úspěch měl s písní Tonka. Potom vystupoval s gottwaldovskou skupinou Rosa a získal s ní cenu na Portě 1974. Tam už zazněla písnička Rosa na kolejích, jeho snad nejznámější, která se stala novodobou trampskou hymnou.

V roce 1979 byl Daněk oceněn Zlatou Portou. V témže roce zahájil sólovou dráhu, roku 1983 se začal věnovat hudbě profesionálně jako umělec ve svobodném povolání. Byl v jedné osobě skladatelem, textařem i interpretem svých písní.

Často vystupoval v duu s Milošem Dvořáčkem. Spolupracuje také s legendami jako Miki Ryvola, Kapitán Kid nebo skupina Pacifik.

Jeho písně i celkový hudební projev jsou některými hudebními odborníky občas přirovnávány k americkému zpěvákovi a filmovému herci Krisu Kristoffersonovi. Přezdívku Wabi získal podle Wabiho Ryvoly, jehož písně hrál v mládí svým kamarádům.

Wabi Daněk zemřel 16. listopadu 2017 ve věku 70 let.

Odkazy