Největší z Čechů

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Simona Babčáková, Jaroslav Plesl a Jiří Vyorálek na cestě za českými hrdiny světových rekordů v nejrůznějších dovednostech a výstřelcích. Distribuční film České televize (2010). Dále hrají: J. Švarcová, I. Bareš, I. Chmela, M. Taclík, D. Švehlík, A. Geislerová a další. Kamera P. Koblovský. Scénář a režie R. Sedláček

Chcete vědět, jestli je možné prolézt squashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu? To vše zjistíte ve filmu Největší z Čechů.

Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů, ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, do metropole českých rekordů a kuriozit, kam je zavolal šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš). Agentura má totiž jeden problém. Často se o ní a jejích rekordmanech mluví, ale nikdo to nebere vážně. A tak se rozhodnou najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku bláznů a magorů, pouťové atrakce. Šéf Agentury má pro naše filmaře tři čtvrtě miliónu v hotovosti, jako zálohu na natáčení, což je tak významný argument, že další debata je celkem zbytečná. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, co dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný patrně na světě neumí.

K utahané tvůrčí trojici se přidává sebevědomá zvukařka (Johana Švarcová), studentka FAMU, která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ začátky. Jak tohle všechno skončí? Dotočí spolu tenhle film a pomůžou změnit obraz Agentury? Odhodlají se ještě někdy dělat to, v čem vidí skutečně smysl? A o čem bude jejich příští film?

„Tento film je složený z událostí, které se nám opravdu staly!“ prohlašují filmaři. Uvidíte v něm vynikající herce i skutečné rekordmany hrající sami sebe. Herecké výkony jsou tak přesvědčivě, že mezi profesionálními herci a naturščiky nepoznáte rozdíl. Kromě zmíněných protagonistů se ve vedlejších rolích objeví například Aňa Geislerová, Jan Hřebejk, Marek Taclík, David Švehlík či Wabi Daněk a další.

Ve filmu se objevují tyto rekordy a jejich nositelé osobně nebo v zastoupení profesionálních herců

 • František Košnar z Lubné dokázal napsat z hlavy celkem 2009 čísel následujících za desetinnou čárkou v tzv. Ludolfově čísle (π) bez jediné chyby.
 • Nejmenší motorka – výška 28 cm, 15 kg, max. rychlost 50 km/h, max. vzdálenost na jedno natankování: 2 km. Motorka byla zkonstruována z motocyklu pionýr. Jejím autorem je Ing. Aleš Spirman.
 • Otužilec Peter Kocián z Hronova vydržel 11. 6. 2005 41 minut a 17 sekund v mrazáku se 433 litry mrazivé vody a zasypán dalšími 15 kg ledu. Ponořen byl celým tělem s výjimkou hlavy a paží.
 • Obří ruce Petra Davida měří od zápěstí po špičku prostředníku 24,3 cm. Nejširší místo dlaně včetně palce měří 14,5 cm. Díky těmto končetinám dokáže zvednout např. 2 na sebe postavené sklenice o objemu 5 l a 3 l plné vody.
 • Kaskadér a fakír Petr Fiedor: Kromě jiných pyromanských dovedností byla vrchní vrstva jeho oděvu napuštěna hořlavinou a on byl poté zapálen. Vydržel stát a hořet po dobu 6:02,55 minut.
 • Pes Art plemene basset hound (Chovatelská stanice Bohemia Highland) má nejdelší změřené uši. Každé jeho ucho dosahuje délky 31 cm.
 • Vazač slámy Jaroslav Vajbar kromě jiného vytvořil přesnou zmenšeninu lednického minaretu. Minaret je vysoký 215 cm, s podstavcem měří 261 cm a je vybaven zařízením, jež umožňuje jeho otáčení. Kromě rovných ploch minaret tvoří 12 sloupů, 12 věžiček, 36 oken, 4 kupole a věž vysoká 168 cm.
 • Rudolf Bok skočil 27. 9. 1997 z plošiny nainstalované na hraně Žďákovského mostu ve výšce 58 m a 28 cm do vln Orlické přehrady.
 • Miroslav Pokorný dokázal za 6,56 s prolézt od hlavy až ke špičkám squashovou raketou. Za 29,4 s prolezl otvorem o rozměrech 28 × 16 cm. Dokázal také lusknout prsty jedné ruky tak, že výsledný zvuk měl hlasitost 110,4 dB. Údaj byl změřen Akustickou laboratoří Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT v Brně dne 27. května 2005.
 • Ladislav Hanzel vydržel viset ve výšce přibližně 10 m (vyzdvižen vysokozdvižnou plošinou) zavěšen po dobu 3:07,25 min za kůži svých zad. K zavěšení bylo použito čtrnácti piersingových jehel.
 • Jiří Kremser dosáhl rekordního počtu 1000 fotbalových doteků tenisového míčku s kolenem, a to v čase 8 min 36 s, aniž by mu míček jedinkrát spadl na zem nebo se dotkl jiné části těla.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Stopáž: 96 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady