Sydney Pollack

režisér

* 1. července 1934

† 26. května 2008

Americký režisér Sydney Pollack se narodil v roce 1934 ve státě Indiana židovským imigrantům z Ukrajiny. Zatímco jeho otec boxoval, matka utápěla své emoční výkyvy v alkoholu a zemřela v pouhých 37 letech, ještě když mladý Sydney docházel do školy. Následovala léta strávená studiem herectví a také povinnou vojenskou službou, ze které se vyvázal v roce 1958.

První půlku šedesátých let se Pollack podílel na tvorbě pro televizi a svůj první celovečerní film natočil až v roce 1965. Jmenoval se Na vlásku a objevili se v něm Sidney Poitier a Anne Bancroft. Za snímek Koně se také střílejí dostal svou první ze 48 nominací na Oscara, které v součtu obdržely všechny jeho filmy. Jedenáct z nich se mu, nebo jeho týmu, podařilo proměnit ve vzácné sošky. Sydney Pollack je podepsaný pod snímky jako Tři dny kondora, Vzpomínky na Afriku nebo Tootsie.

A právě při natáčení Tootsie vešly ve známost jeho neustálé debaty s hlavním hrdinou tohoto romantického filmu. Tím nebyl nikdo menší než Dustin Hoffman, který v tomto oscarovém snímku hraje šikovného herce, jenž marně bojuje se svou pověstí, díky které nedostává žádné role. Nakonec ho napadne převléct se za ženu a uspěje. A byl to právě Hoffman, který donutil Pollacka, aby si v Tootsie po téměř dvacetileté pauze zahrál po jeho boku jako agent. Věčné rozepře mezi oběma protagonisty se přenesly i na plátno, kde působí velmi autenticky.

Pollacka začalo herectví opět bavit, přestože většinou ztvárňoval víceméně záporné postavy (například v Eyes Wide Shut). Producentská společnost Sydneyho Pollacka je také podepsaná pod hity kinosálů jako Talentovaný pan Ripley, nebo nedávno natočený Michael Clayton. Během práce na televizním filmu Nové sčítání hlasů o amerických prezidentských volbách z roku 2000 musel náhle odstoupit ze zdravotních důvodů. 25. května 2008, den po jeho premiéře, zemřel na rakovinu žaludku.

Odkazy