Richard Burton

herec

* 10. listopadu 1925

† 5. srpna 1984

Richard Burton (původně Richard Walter Jenkins) pochází z velšské vesničky Pontrhydyfen, narodil se jako dvanácté dítě své matky Edith, která po porodu třináctého potomka zemřela v pouhých 43 letech. Jeho otec Richard pracoval v dolech, rád si přihnul a rozhazoval peníze, a právě pro všechny tyto vlastnosti ho mladý Burton zbožňoval, líbila se mu jeho výřečnost, zápal a dokonce i jeho násilnické sklony. Po smrti matky se o něj starala sestra Cecilia s manželem Elfedem.

Richard Burton vykazoval už ve škole výborné výsledky, bavila ho velšská literatura a oplýval pozoruhodnou pamětí. Daleko víc se ale věnoval sportu, konkrétně ragby, kriketu a stolnímu tenisu. Kromě toho si už dokázal vydělat také nějaké ty drobné jako poslíček. Stinnou stránkou jeho dětství je rozhodně obliba v kouření, kterému propadl už v svých osmi letech a od dvanácti let dokonce začal pravidelně pít alkohol. Ve škole si Richard oblíbil učitele Philipa H. Burtona a díky jeho vlivu vynikal v organizování kulturních představení.

V šestnácti ale opustil školu a začal manuálně pracovat, když se o dva roky později připojil k letecké skvadroně v Port Talbotu, došlo k osudovému setkání s bývalým učitelem Philipem Burtonem, který se stal jeho opatrovníkem. Burton se vrátil do školy a později si změnil i své příjmení.

Ještě před svým vstupem do RAF získal Burton první herecké ostruhy při práci pro rozhlasovou stanici BBC. Jako herec se poprvé postavil na prkna, co znamenají svět, ve hře Druid’s Rest při představeních v Liverpoolu a v Londýně. Po skončení svého závazku u RAF v roce 1947 ihned zamířil do Londýna, kde se účastnil mnoha castingů a při jednom z nich potkal i svou budoucí ženu Sybil Williams, se kterou měl dvě dcery. Pár se rozvedl po veřejně propírané aférce Richarda Burtona s okouzlující Elizabeth Taylor v první půlce šedesátých let.

Ve správný čas na správném místě, tak by se dalo popsat setkání, ke kterému došlo v roce 1952. Burton se ocitl na doporučení Daphne du Maurier v Hollywoodu, studio 20th Century Fox zrovna zažívalo nelehké časy a hledalo nové osobnosti pro své filmy. Richard se jim náramně hodil a hned první film Moje sestřenice Ráchel získal i příznivé kritiky. Richard Burton nezanedbával ani svou divadelní kariéru, kde vynikal hlavně díky své neskutečné píli a nezdolnosti. V průběhu let si zahrál Hamleta, Krále Artura, nebo Coriolanuse.

V roce 1963 se Burton při práci na filmu Kleopatra sblížil s Elizabeth Taylor a byl její krásou natolik okouzlen, že při společných scénách často zapomínal text a působil nervózně. Natáčení Kleopatry bylo velmi náročné a drahé, z finální šestihodinové verze snímku nakonec producenti vystříhali hlavně scény s Richardem Burtonem a zkrátili ho na čtyři hodiny. Přes čtyřicetimiliónovou investici se nakonec Kleopatra finančně vyplatila a také odstartovala šňůru filmů, ve kterých Elizabeth hrála po Burtonově jeho boku.

V průběhu let se ovšem postupně zhoršovalo Richardovo zdraví, které, často i chybně, léčil celou řadou medikamentů. Denně prý dokázal vypít až tři lahve vodky a vykouřit stovku cigaret. Přes jeho nesporné úspěchy mu nikdy nebyl udělen titul rytíře, nejspíš za to mohl je odchod do Švýcarska, kde platil nižší daně než ve své rodné zemi. 5. srpna 1984 to jeho tělo definitivně vzdalo, Burtonovi bylo 58 let. Pohřben byl v tmavě červeném obleku s kopií básní Dylana Thomasa. Sally, vdova po Richardu Burtonovi, pro jistotu vykoupila i sousední místo pro věčný odpočinek, aby na něm nemohla být pohřbena jeho bývalá žena Elizabeth Taylor.

Odkazy