Ralph Fiennes

herec

narozen 22. prosince 1962

Talentovaný anglický herec, jehož filmovou kariéru zahájila role nacistického velitele koncentračního tábora Amona Götha ve Spielbergově filmu Schindlerův seznam. Kvůli této roli, kterou ztvárnil neuvěřitelně přesvědčivě, přibral 10 kilogramů a byl za ni nominován na Oscara a získal cenu BEFTA.

Další výrazný úspěch a druhou nominaci na Oscara Ralphovi přinesla hlavní role hraběte László Almásyho v romantickém filmu z doby druhé světové války Anglický pacient.

Znám je též z romantického filmu Oněgin, hororu Červený drak, životopisného snímku Vévodkyně, válečného filmu Smrt čeká všude nebo dramatu Předčítač. Objevil se i v remaku Souboj Titánů a filmové sérii Harry Potter.

Kromě toho, že ztvárnil několik zločinců, nelze jeho filmový repertoár nijak specifikovat. Škála postav, které ztvárnil, i filmů, ve kterých hrál, je velice pestrá. S profesí začínal Ralph v Královském národním divadle a pokračoval v Královské shakespearovské společnosti. První hlavní roli dostal v roce 1992 ve filmu Bouřlivé výšiny natočeném na motivy románu Na Větrné hůrce anglické spisovatelky Emily Brontëové.

Herectví studoval na Královské akademii dramatického umění, kde se seznámil se svojí ženou herečkou Alex Kingston. Bohužel jejich manželství nevydrželo a rozvedli se.

Ralph Nathaniel Twisleton Wykeham-Fiennes  pochází z umělecké rodiny, s níž žil několik let v Irsku, má šest sourozenců a je vzdáleným potomkem Jakuba II. Stuarta a bratrancem z osmého kolene prince z Walesu.

Jako velvyslanec UNICEF UK navštívil Indii, Kyrgyzstán, Ugandu a Rumunsko.

Odkazy