Radomír Šofr

manažer koordinace vývoje a dramaturgie pořadů, manažer vývoje, Centrum dramaturgie publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby

e-mail: radomir.sofr@ceskatelevize.cz

Scenárista a televizní režisér. V různé míře spolupracoval s většinou českých televizních stanic (ČT, Nova, Prima, Barrandov). V letech 2002 až 2004 působil jako šéfredaktor vlastní tvorby na Primě, kde vedl jak publicistiku a dokument, tak zábavu a hranou tvorbu. Je autorem několika původních televizních formátů. V České televizi působí jako scenárista pořadu Úsměvy moderovaného Jaromírem Hanzlíkem. Je také autorem a režisérem více než deseti životopisných dokumentů České televize Po stopách hvězd (např. o Jiřím Suchém, Waldemaru Matuškovi, Janě Hlaváčové či Elišce Balzerové).

Podle jeho scénáře byl v roce 2005 natočen albánsko–český koprodukční film Smutek paní Šnajderové (režie Piro Milkani) s hvězdným mezinárodním obsazením (Michele Placido, Anna Geislerová, Nik Xhelilaj). Film získal ocenění na festivalech ve Valencii, Salermu a Krakově, byl vybrán do soutěže o filmového Oscara pro nejlepší cizojazyčný film (2009) a v témže roce získal cenu za nejlepší scénář na mezinárodním filmovém festivalu v egyptské Alexandrii.

Od roku 2005 spolupracuje Radomír Šofr s Českým rozhlasem. Stal se dramaturgem, scenáristou a později i režisérem multimediálního projektu Odhalení (parodie na reality show s popularizačně vzdělávacím obsahem o životě goril nížinných v pražské zoo). Tento projekt získal v roce 2006 Zlatou Pandu (tzv. Divokého Oscara) na nejprestižnějším festivalu přírodovědných filmů v anglickém Bristolu, o rok později čestné uznání na festivalu Prix Europa v Berlíně. V roce 2010 natočil celovečerní dokument o dyslexii a dalších poruchách učení.

Třináctidílný seriál Rande s Fyzikou v produkci České televize je jeho zatím posledním dílem v oblasti popularizace vědy.

Od května 2015 je manažerem vývoje Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby České televize.

Odkazy