Peter Weir

režisér

narozen 21. srpna 1944

Talentovaný a osobitý filmový režisér, původem z Austrálie, který si udržel vlastní pohled na filmování a nikdy nepodlehl hollywoodským konvencím. V jeho úspěšných filmech si zahrály herecké hvězdy jako Richard Chamberlain, Mel Gibson, Harrison Ford, Robin Williams, Gérard Depardieu, Jeff Bridges, Jim Carrey nebo Russell Crowe.

Na své filmařské schopnosti upozornil díky dokumentům a několika kvalitním krátkometrážním snímkům, na jejichž základě dostal v polovině sedmdesátých let nabídku přímo z Hollywoodu. Jeho tamním debutem byl film Auta, která sežrala Paříž a následoval mystický snímek Piknik na Hanging Rock natočený podle bestselleru Joan Lindsayové, založen na skutečné události, kdy záhadně zmizela skupiny mladých dívek. Další thriller Poslední vlna vypráví příběh zkušeného právníka, který se ujme obhajoby pěti domorodců obžalovaných ze zabití svého kamaráda.

Osmdesátá léta Peter Weir zahájil působivým protiválečným dramatem Gallipoli, pokračoval ceněným snímkem Rok nebezpečného života odehrávajícím se v Indonésii v polovině šedesátých let, kriminálním dramatem Svědek o tvrdém policistovi, který chrání život malého chlapce, jediného svědka vraždy a filmem Pobřeží moskytů o životě v džungli. Jedním z vrcholů jeho tvorby se stalo drama Společnost mrtvých básníků o schopném a oblíbeném učiteli anglické literatury, který praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky.

V devadesátých letech nadělil Weir divákům romantickou komedii o problémech přistěhovalců Zelená karta o problémech s pořizováním povolení k práci a pobytu, psychologické drama Beze strachu nebo snímek Truman Show, který nahlíží na moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem.

Velkou podívanou byl v roce 2003 Weirův akční velkofilm Master & Commander: Odvrácená strana světa volně natočený podle románů Patricka O'Briana a v roce 2010 drama Útěk ze Sibiře, založené na skutečné události z roku 1940, popisující útěk mezinárodní skupinky vězňů z ruského gulagu.

Odkazy