Nick Nolte

herec

narozen 8. února 1941

Charismatický, 185 cm vysoký americký herec a nositel titulu nejpřitažlivější muž planety Nicholas King Nolte se narodil v Nebrasce s německo-švédsko-irsko-italskou krví a filmoví diváci jej znají především jako drsného chlápka nebo uhrančivého milovníka.

Po účinkování v několika televizních seriálech, z nichž nejúspěšnější byl Rich Man, Poor Man, se proslavil jako David Sanders v dobrodružném snímku Hlubina, jako detektiv Jack Cates v thrilleru 48 hodin nebo jako novinář Russel Price ve válečném dramatu Pod palbou

Svou první nominaci na Oscara a Zlatý Glóbus si Nick vysloužil rolí Toma Winga v romantickém dramatu Pán Přílivu, který lze považovat za vrchol jeho tvorby. Postava muže trpícího krizí středního věku, který na čas opouští svou rodinu a odjíždí do New Yorku, aby se spolu s psychiatričkou Susan Lowensteinovou v podání Barbry Streisandové pokusil pomoci své psychicky nemocné sestře, učinila Nicka doslova přes noc ženským idolem. V jiném světle, ale s téměř stejným úspěchem, se pak Nick Nolte objevil ve zdařilém válečném filmu Tenká červená linie.

Mezi další snímky, ve kterých Nick Nolte hrál a které výrazněji utkvěly v paměti diváků, patří například Povídky z New Yorku, Mys hrůzy, U-Turn, Hlídač mrtvých, Země zaslíbená, Hotel Rwanda nebo Pokojný bojovník.

Nick Nolte vede bouřlivý soukromý život, potýká se s alkoholem, je třikrát rozvedený a má dvě děti.

Odkazy