MgA. Miloslav Vydra

dramaturg

* 5. července 1943

† 14. srpna 2016

  • 2008 - Česká televize - dramaturg Centra vzdělávacích pořadů
  • 1995 - Česká televize - dramaturg TS 17
  • 1992 - 1994 novinář - deníky Metropolitan, Telegraf, Svobodné slovo
  • 1971 - 1991 Filmové studio Barrandov - scenárista, dramaturg, vedoucí tvůrčí skupiny (1982-1991)
  • 1968 - 1970 svobodné povolání - scenárista
  • 1965 - 1967 vojenská základní služba
  • 1961 - 1965 Filmová a televizní fakulta AMU, katedra dramaturgie a scenáristiky

Tvorba

scénáře

celovečerní filmy Dívka s mušlí, Poslední vlak; televizní hry pro ČT Praha - Honoré de Balzac, Poslední začátek, Český pekáč, Mstitel, Maska; pro ČT Brno - Uloupené dětství, Plukovník Starbottle a krásná žalobkyně; pro ČT Bratislava - Rembrandt van Rijn (2 díly), Houkání sovy; rozhlasová hra Kroky v tichu

dramaturgie (FS Barrandov)

v osobní dramaturgii a ve skupině cca 75 celovečerních hraných filmů (např. Léto s kovbojem, Den pro mou lásku, Vítr v kapse, Záchvěv strachu, Mág, Hadí jed, Vesničko má středisková, Vlastně se nic nestalo, Obecná škola, Čas sluhů, Corpus delicti, Vracenky atd.); spolupráce téměř se všemi českými režiséry (J. Herz, F. Vláčil, K. Kachyňa, J. Menzel, E. Schorm, J. Soukup, D. Klein, A. Máša, I. Pavlásková, J. Svěrák, J. Schmidt aj.), slovenským režisérem M. Hollým (filmy .. nebo být zabit, Zuřivý reportér, Tržiště senzací, Tichá bolest), polským režisérem J. Kawalerowiczem a ruskými režiséry S. Bondarčukem a A. Maljukovem (koprodukční projekt Věrni zůstaneme o následcích tzv. kultu osobnosti)

Česká televize

dokumentárně-vzdělávací cykly i solitéry (např. Křižovatky současné české literatury, Paradoxy českého divadla, Příběh české a slovenské fotografie, Planeta záhad, Chrámy múz, Jak paprsek slunce na dřevě života umíral, Časopis jménem Domov, Literárky, Hořičtí Němci včera a dnes, Krajina domova)

Ocenění

Cena Českého literárního fondu za televizní hru Poslední začátek
Cena Prix Bohemia za rozhlasovou detektivní hru Kroky v tichu
Cena Českého literárního fondu za dramaturgii filmu Léto s kovbojem
Cena Čs. Filmu udělená filmu Dívka s mušlí
řada ocenění filmů na domácích i zahraničních festivalech (např. Vítr v kapse - Sanremo, 2 nominace na Oscara - Vesničko má středisková, Obecná škola)

Odkazy