Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Miki Volek — Lidé — Česká televize

zpěvák, kytarista a skladatel

* 21. května 1943

† 14. srpna 1996

Michael „Miki“ Volek se narodil v Uherském Hradišti v období Protektorátu. Stal se vedle Pete Kaplana a Pavla Sedláčka jedním z legendárních průkopníků rock´n´rollového a bigbeatového zpěvu v bývalém Československu a byl nazýván „králem českého rock´n´rollu“.

Volkova cesta k rock´n´rollu byla křivolaká – poprvé se s ním seznámil takříkajíc vizuálně. To když si přečetl v roce 1956 v humoristickém časopise Dikobraz stať „R.N.R. = Roluj nohy rytmicky“ o Elvisu Presleym a novém úpadkovém hudebním stylu, vzniklém v prohnilém imperialismu. První rock´n´rollovou písničku Miki slyšel zpívanou v němčině. Žil tak určitou dobu v přesvědčení, že tento žánr pochází ze Západního Německa, než ho Pavel Sedláček vyvedl z omylu a ujistil, že správný r´n´r se interpretuje pouze anglicky. Miki pracoval v rekvizitárně na Barrandově, kde společně s další budoucí beatovou hvězdou, Karlem Černochem, před zrcadlem zkoušeli různé rock´n´rollové pohyby a grimasy.

Už někdy v roce 1957 se díky příbuzným v zahraničí dostaly rock´n´rollové desky Billa Haleyho do rukou mladého Pražáka, zvaného dle rašící tmavé pokrývky své brady „Bíbr“. Vlastním jménem se jmenoval Jiří Šimák a ony nahrávky pro něj znamenaly zlom. Od té doby žil jen poslechem Radia Luxembourg, nahráváním r´n´r skladeb na magnetofon a potloukáním se po mejdanech. V roce 1960 se na jednom z nich potkal s Miki Volkem, který ho zaujal tím, že dokázal určit název písně a jméno interpreta znějícího z magnetofonu. „To je Long Tall Sally s Little Richardem!“ řekl prý. Což vzhledem k informačnímu vakuu té doby bylo velmi překvapivé a pro znalce Bíbra dokonce radostně překvapivé. Onen mejdan oba náhle se naleznuvší elementy sblížil natolik, že se rozhodli vytvořit kapelu. O něco starší Bíbr miloval drsný křičený projev Little Richarda a je třeba přiznat, že v tom prvním období za ním Volkem zpívané věci v suverenitě a divokosti projevu dosti zaostávaly. Bíbr také vymyslel název skupiny Crazy Boys podle písničky B. Haleyho „Crazy Man Crazy“.

Crazy Boys se rozešli někdy na začátku roku 1963. Stačili ještě vystoupit v lednu 1963 na Festivalu mladých souborů v Lucerně, ale pak skončila hlavní hvězda Miki Volek (místo odchodu na vojnu raději dobrovolně zvolil odchod do blázince) a kapela se postupně rozpadla. Po propuštění z blázince vstoupil do kapely Olympic, kde působil do roku 1965 jako člen kapely, později jako host. Na jaře 1968 vznikla kapela Samuels. Protože měla ve svém středu legendy českého rock´n´rollu Volka a Kaplana, její zaměření bylo celkem jasné – stala se vlastně prvním českým revivalem r´n´r a rockabilly.

V červenci odjel Miki Volek s přáteli do Západního Berlína, kde v místním klubu New Eden Saloon udělal kratičké improvizované vystoupení.V prosinci 1968 zahajoval Samuel´s Band svým vystoupením 2. Československý Beat Festival v pražské Lucerně. V květnu 1969 kapela nahrála svůj první singl. V 70. letech hrál se skupinou Tranzit.

Miki Volek zemřel 14. srpna 1996 ve svém žižkovském bytě v důsledku dlouhodobého užívání alkoholu v kombinaci s prášky proti depresi.

Odkazy