Michael Caine

herec

narozen 14. března 1933

Legendární herec, narozený v Londýně jako Maurice Joseph Micklewhite, považován za jednoho z nejlepších britských filmových herců, držitel několika významných ocenění. Hrál ve více než sto filmech, z nichž nejznámější jsou válečný Zulu, thriller Slídil, komedie Rita, a filmy, v nichž ztvárnil vedlejší role a získal ze ně Oscara – snímek Woodyho Allena Hana a její sestry a drama Pravidla moštárny.

V mládí byl povolán do služeb Britské armády, v rámci níž zažil válku v Koreji. Po návratu si na radu svého agenta přisvojil jméno Michael Caine a po divadelních zkušenostech se dostal do televize a na filmové plátno. Brzy se stal často obsazovaným a velmi oblíbeným hercem. Náklonnost diváků si získal především svým charismatem a skvělými hereckými výkony v komediálních i dramatických rolích. Typický je pro něj londýnský akcent. V roce 2000 byl povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu v souvislosti se zásluhami za film.

V posledních letech jej diváci mohli vidět např. jako sluhu ve filmové sérii Batman, ve snímcích Je tady někdo?, Brilantní plán nebo v hlavní roli thrilleru Harry Brown.

Odkazy