Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Jiří Wimmer — Lidé — Česká televize

herec

* 21. září 1943

† 25. ledna 2001

Vystudoval pražskou Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU), ale už jako děcko si před zrcadlem přehrával role filmových postav. Díky svému talentu a velkému smyslu pro humor se brzy zařadil mezi komiky a estrádní baviče. Přesto například v ostravském Divadle Petra Bezruče úspěšně ztvárnil tragickou roli Hamleta.

„Byl to můj kamarád, vynikající a nesmírně nadaný komik. Bohužel se na něm podepsaly i rodinné problémy,“ říká jeho spolužák z DAMU Luděk Sobota, který s ním byl začátkem 70. let ještě za liberecké éry Studia Ypsilon ve společném angažmá. Wimmer vytvořil komickou dvojici se zpěvákem Karlem Černochem v úspěšném pořadu České televize Možná přijde i kouzelník.

„Jirka Wimmer u nás začínal, když jsme hráli s kapelou Maximum, jako host. Měl loutkové divadýlko, v němž Ježibaba mluvila maďarsky. Vzpomínám na něj jako na fajn kluka a kamaráda,“ řekl hudebník Petr Hannig. Je škoda, že Jirka neměl svůj samostatný televizní pořad. Jeho humor byl nedostižný. Měl možná oprávněný pocit, že je nedoceněný, a to ho zřejmě vedlo k pití… Ostatně závislost na alkoholu, kvůli které se léčil i na psychiatrii, podstatnou měrou uškodila jeho další kariéře. Nakonec se své deprese snažil třikrát řešit pokusy o sebevraždu.

Osudnou se mu ale stala až autonehoda. V poledne 24. 1. 2001 Jiří Wimmer přelezl na Kulaťáku v Dejvicích (pražské Vítězné náměstí) jako obvykle zábradlí oddělující chodník od frekventované silnice. Vždy si stěžoval, že se tam přechází „hrozně blbě“. Projíždějící autobus, před který Wimmer vstoupil, jej srazil a hercovo zcela rozbité tělo zůstalo zaklíněno pod jeho koly…

Odkazy

Fotografie