Jan Saudek

fotograf

narozen 13. května 1935

Světově uznávaný český fotograf s nezaměnitelným rukopisem, jehož fotografie jsou zastoupeny ve všech prestižních světových muzeích a galeriích a byly vystavovány na více než 400 samostatných výstavách po celém světě. Jan Saudek je obdařen výjimečným talentem, živelností a vášní. Je držitelem řady ocenění a kromě fotografování též kreslí a maluje obrazy inspirované svými fotografiemi.

Jan Saudek se věnuje převážně ateliérové kolorované fotografii a nejčastěji zachycuje ženské tělo všech tvarů a stáří a motiv vtahu ženy a muže, lásku a přitažlivost i nenávist až agresivitu. Především v počátcích své tvorby fotografoval sám sebe a věnoval se tématice dětství a vztahu mezi dětmi a dospělými, mateřství a otcovství. Na fotografiích z osmdesátých let můžeme sledovat zobrazení protikladných pocitů – lásky a nenávisti, upřímnosti a falše, krásy a ošklivosti, mládí a stáří. Typickým pozadím Saudkových fotografií je od sedmdesátých let jeho „Zeď“, nevzhledná, vlhká a plesnivá, která se stala synonymem pro jeho tvorbu.

Svůj první fotoaparát, Kodak Baby Brownie, dostal Jan Saudek ve svých patnácti letech. Vyučil se fotografem a pracoval jako reprodukční fotograf v tiskárnách. Od roku 1959 začal používat středoformátový fotoaparát Flexaret 6x6. V šedesátých letech odjel do Ameriky a jeho první vlastní výstava se uskutečnila v University of Indiana v Bloomingtonu. Od poloviny osmdesátých let se věnuje výhradně volné tvorbě.

První ženou Jana Saudka byla Marie, s níž má syny Samuela a Davida. Jeho dlouholetou přítelkyní a manažerkou se stala fotografka Sára Saudková, která přijala jeho příjemní. Kromě dětí narozených v současném manželství s Pavlínou má Jan Saudek ještě další potomky z předchozích vtahů.

Janovo dvojče Karel Saudek je významným malířem a komiksovým kreslířem. Bratři vyrůstali za druhé světové války a kvůli polovičnímu židovskému původu prošli koncentračním táborem ve Slezsku.

Osud Jana Saudka, jeho kontroverzní tvorba i vztah k ženám byly inspirací ke scénáři filmu Fotograf s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Odkazy