Jakub Vágner

rybář

narozen 24. prosince 1981

Jakub Vágner mohl být hudebníkem, postavil si však hlavu proti své muzikantské rodině (Jakubův otec je hudebník Karel Vágner) a zanechal studia na pražské konzervatoři, aby se mohl vydat rybařit do Austrálie.

Cestuje za rybami a dobrodružstvím téměř do všech koutů světa. Jeho expedice většinou směřují do odlehlých, mnohdy i málo probádaných oblastí naší planety.  V posledních letech se zaměřuje především na výpravy do povodí řeky Amazonky v Jižní Americe a také na Černý kontinent, kde se věnuje průzkumu poslední perly Afriky – Kongu.

Pracoval jako rybářský průvodce v mnoha zemích Evropy a expedice vedl i do zemí bývalého Sovětského svazu. Dlouhodobě pobýval v Austrálii, kde s velkým úspěchem pracoval jako rybářský průvodce Big Game Fishing – lovu mečounů, tuňáků či žraloků. Zde se také seznámil s hvězdou australského rybolovu, Rexem Huntem, který se stal jeho rybářským i životním mentorem.

Jakub je držitelem mnoha zajímavých neoficiálních i oficiálních rybářských rekordů, které sdružuje Mezinárodní asociace sportovního rybolovu IGFA. Zaměřuje se pouze na uznávání světových rekordů v kategorii „All –tackle“. Jako oficiální světový rekord tak prezentuje vždy jen historicky největší ulovený exemplář daného rybího druhu za pomoci rybářského prutu.

Největším Jakubovým snem je zmapování největších a extrémně vzácných sladkovodních ryb naší planety. Říká jim „Sladkovodní giganti“. Tento projekt je nadčasový, jelikož více než polovina z těchto vzácných druhů ryb se s největší pravděpodobností nedožije následujícího století.

Rekordy

  • 147 sumců za 40 hodin lovu ve Španělsku v září 2006
  • legendární ryba Amazonie Arapaima gigas v roce 2006
  • sumec o délce 251 cm a váze 110 kg v dubnu 2007
  • největší sumec světa – Brachyplatystoma filamentosum o hmotnosti 190 kg, zdolán pouze pomocí prutu a navijáku v únoru 2008
  • 130 kg těžká Arapaima gigas o délce 249 cm v srpnu 2009
  • 154 kg těžká Arapaima gigas o délce 302 cm v březnu 2010
  • 215 kg těžký sumec Piraiba Brachyplatystoma filamentosum, jde o další překonaný rekord, předchozí úlovek měl 190 kg, březen 2010

Odkazy

Fotografie