František Vláčil

režisér

* 19. února 1924

† 28. ledna 1999

Mimořádné dílo hlavního představitele poetického proudu Františka Vláčila se stalo nedosažitelným vzorem pro mnohé české filmaře. Především jeho historický psychologický film Markéta Lazarová bývá považován za vrcholné dílo československé kinematografie.

František Vláčil vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a základům filmařského řemesla se naučil ve Studiu populárně-vědeckých a naučných filmů, kde prošel postupně všemi funkcemi filmového štábu.

Pro náměty ke svým filmům, v nichž uplatňoval své výtvarné nadání, cit pro estetiku krajiny a vytříbenou kompozici, mnohdy sahal k literárním předlohám – Alfreda Technika, Vladislava Vančury, Vladimíra Körnera, Josefa Čapka nebo Ladislava Fuksy. Často se také tématicky obracel do minulosti.

František Vláčil obdržel Českého lva za celoživotní dílo a umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal prestižní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Působil též jako prezident České filmové a televizní akademie.

Odkazy