Prof. PhDr. František Dvořák

historik umění

* 17. dubna 1920

† 9. listopadu 2015

Jeden z nejvýznamnějších českých historiků umění, držitel Zlaté plakety prezidenta republiky za přínos českým dějinám umění a pedagogickou, publicistickou i osvětovou činnost, kterou mu v roce 2010 udělil prezident Václav Klaus.

Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny umění a estetiku. Do roku 1958 působil jako asistent prof. Václava Viléma Štecha na Akademii výtvarných umění. Poté byl přijat jako odborný pracovník do Národní galerie a v dalších letech vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Stal se docentem dějin umění a 16 let přednášel na Palackého univerzitě v Olomouci. Působil též na Filmové fakultě AMU v Praze. V roce 1993 byl jmenován profesorem na FF UK.

Profesor František Dvořák je autorem 35 uměleckých monografií, z nichž některé vyšly v několika světových jazycích. Do historie českého výtvarného umění se zapsal monografickými studiemi věnovanými především tvorbě Františka Tichého, Jana Zrzavého, Cyrila Boudy, Zdeňka Hajného, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna nebo Václava Špály. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal jako autor dokumentárního televizního cyklu vyprávění o historii Karlova mostu v pořadu Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem nebo autor knih Po královské cestě a Po Pražském hradě a okolí, O umělcích, jak je neznáme, Můj život s uměním nebo Louvre s profesorem Františkem Dvořákem.

František Dvořák zemřel 9. listopadu 2015 ve věku 95 let.

Odkazy

Fotografie